Służby specjalne USA udaremniły próbę zdetonowania samochodu z podstawionymi materiałami wybuchowym podczas inauguracji drzewka bożonarodzeniowego w piątek wieczorem w Portland w Oregonie. Podejrzanego 19-latka, na którego FBI przygotowała zasadzkę, aresztowano.
Materiały wybuchowe znajdujące się w samochodzie były fałszywe i zostały dostarczone podejrzanemu przez agentów Federalnego Biura Śledczego (FBI) w ramach wielomiesięcznej operacji, mającej na celu zdemaskowanie młodego dżihadysty. Według FBI, podejrzany kontaktował się również z kimś z zagranicy, kto najprawdopodobniej jest zaangażowany w działalność terrorystyczną.
Mohamedowi Osmanowi Mohamudowi, 19-letniemu Amerykaninowi pochodzenia somalijskiego, postawiono zarzut próby użycia broni masowego rażenia w związku ze spiskiem, mającym na celu przeprowadzenie zamachu bombowego podczas dorocznej imprezy w Portland - poinformowało FBI w oświadczeniu.
"Zagrożenie było bardzo realne. Nasze dochodzenie pokazuje, że Mohamud był całkowicie zdeklarowany przeprowadzić zamach na bardzo dużą skalę" - powiedział funkcjonariusz oddziału FBI w Oregonie, Arthur Balizan.
Mohamud został aresztowany przez FBI i policję w piątek wieczorem czasu lokalnego (około 1.40 w nocy w sobotę czasu polskiego), kiedy przy użyciu telefonu komórkowego usiłował zdetonować - jak sądził - ładunki wybuchowe znajdujące się w samochodzie. Kiedy agenci FBI go otoczyli, zaczął krzyczeć po arabsku "Allah Akbar" (Bóg jest wielki) i odpychać funkcjonariuszy.
Według amerykańskich władz, agenci FBI od kilku miesięcy śledzili Mohamuda. Spotkali się z nim kilkakrotnie. Nastolatek mówił im, że od 15. roku życia myślał o przyłączeniu się do świętej wojny, dżihadu.
W poniedziałek Mohamud ma stawić się w sądzie w Portland na wstępnym przesłuchaniu. Grozi mu kara dożywocia i 250 tysięcy dolarów grzywny.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.