Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła w czwartek poprawki - do projektu ustawy dotyczącej finansowania partii - zakładające całkowite zawieszenie subwencji budżetowych dla partii politycznych w latach 2011 - 2013.
Posłowie z komisji finansów zaakceptowali poprawkę autorstwa klubu Polska Jest Najważniejsze, która zakłada zawieszenie subwencji dla partii politycznych w roku 2011 oraz poprawkę klubu PO mówiącą o wstrzymaniu wypłacania subwencji w latach 2012 - 2013.
W środę w Sejmie odbyła się debata nad projektem PO w sprawie ograniczenia finansowania partii z budżetu państwa. Zakłada on zmniejszenie o połowę subwencji dla partii w latach 2012-13 oraz zlikwidowanie zapisu o waloryzacji środków przeznaczonych na finansowanie partii.
W trakcie środowej debaty kluby złożyły swoje poprawki do projektu. Wśród nich znalazły się te autorstwa PO i PJN mówiące już nie ograniczeniu, ale o całkowitym zawieszeniu finansowania partii z budżetu.
Prawdopodobnie ostateczne głosowanie w Sejmie nad tym projektem i poprawkami odbędzie się w piątek.
Podczas środowej debaty poparcie projektu deklarowały tylko PO i PJN. Posłowie z tych klubów argumentowali, że w tym trudnym dla Polski okresie zawieszenie finansowania partii politycznych jest niezbędne, a na politykach spoczywa moralny obowiązek zrezygnowania z dotacji i głosowanie nad tym projektem pokaże prawdziwe oblicze partii politycznych.
PiS, SLD i PSL były przeciwko zarówno ograniczeniu jak i zawieszeniu subwencji dla partii politycznych. Przedstawiciele tych ugrupowań tłumaczyli, że w całej Europie partie są finansowane z budżetu i dzięki temu ich finanse są przejrzyste. Sugerowali, że oszczędności należy szukać gdzie indziej, w tym m.in. w administracji publicznej.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.