Sytuacja Ormian w regionie Górskiego Karabachu stanowiła 26 kwietnia przedmiot rozmowy prymasa Czech, kardynała Dominika Duki OP z ambasadorem Armenii w Republice Czeskiej, Ashotem Hovakimianem.
Jak podkreśla serwis prasowy metropolii praskiej kard. Duka przyjął przedstawiciela Armenii w dzień swoich 78 urodzin. Prymas Czech z zadowoleniem przyjął posunięcie prezydenta USA Joe Bidena, który w sobotę 24 kwietnia 2021 r., użył terminu „ludobójstwo” w odniesieniu do systematycznego zabijania i deportacji setek tysięcy Ormian przez żołnierzy tureckich podczas I wojny światowej. Kardynał Duka nadal wyraził nadzieję, że posunięcie administracji amerykańskiej pomoże ludności ormiańskiej w regionie Górnego Karabachu w Azerbejdżanie w pełnym uznaniu ich praw i zapewnieniu im bezpieczeństwa.
Przy tej okazji serwis prasowy metropolii praskiej przypomina, że kardynał Dominik Duka od dawna krytykuje niedostateczne postępy nie tylko rządu czeskiego, ale także rządów i struktur politycznych krajów Europy Zachodniej w stosunku do sytuacji wspólnoty ormiańskiej na Kaukazie.
Ludobójstwo Ormian jest obecnie akceptowane w ponad 20 krajach na całym świecie, takich jak Niemcy, Francja, Rosja, Słowacja i Holandia. 19 kwietnia 2005 roku Sejm RP przyjął specjalną uchwałę w 90. rocznicę ludobójstwa Ormian. Przyjęty przez aklamację dwuzdaniowy dokument głosi: Sejm RP składa hołd ofiarom ludobójstwa popełnionego na ludności ormiańskiej w Turcji podczas Pierwszej Wojny Światowej. Pamięć o ofiarach tej zbrodni i jej potępienie jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, wszystkich państw i wszystkich ludzi dobrej woli. W ten sposób Polska stała się czternastym państwem świata, które w rezolucji parlamentarnej uznało wydarzenia z lat 1915-22 za ludobójstwo.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.