Mundiale bogaczy

"Mundiale bogaczy" - tak włoska prasa komentuje w piątek decyzję FIFA o przyznaniu organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku Rosji, a w 2022 - Katarowi. "To nowość, ale nie niespodzianka"- zauważa "Corriere della Sera".

Według tej największej włoskiej gazety wybrano "skrajne kandydatury": kraju liczącego 143 miliony mieszkańców i państwa o populacji 1,7 mln.

"Z wyścigu bez prawdziwego faworyta odpadły z kretesem dwa kraje, które bardziej niż wszystkie wierzyły w zwycięstwo, czyli Anglia i USA " - dodaje mediolański dziennik. Zwraca uwagę na "sugestywne tłumaczenie" szefa UEFA Michela Platiniego, którego zdaniem jest to dowód "woli zmian", wyrażony już wcześniej wraz z przyznaniem tegorocznego mundialu RPA, a Euro-2012 Polsce i Ukrainie.

"Ale skoro Platini w Komitecie Wykonawczym jest tylko jeden, a obmawiani członkowie kierownictwa (eufemizm) stanowią absolutną większość, ten kto uważa, że do gry wkroczyła siła ekonomiczna (następny eufemizm) tych dwóch krajów, może się nie mylić" - stwierdza się w komentarzu.

"Mundiale bogaczy to także zwycięstwo (szefa FIFA Seppa) Blattera, który po tym, jak nakłonił Joao Havelange'a, by odkryć Amerykę (1994), po tym, jak zorganizował MŚ w Korei i Japonii (2002) i wyszedł jako triumfator po RPA, nie zatrzymuje się w poszukiwaniach nowych ziem" - ocenia włoska gazeta.

Nawiązując do organizacji mistrzostw w Rosji zauważa: "większość stadionów wymaga przebudowy, ale efekt (premiera Władimira) Putina, który przed miesiącem przyjął Blattera w Moskwie, był decydujący, tak jak miało to miejsce w lipcu 2007 roku przy wyborze Soczi na Zimowe Igrzyska w 2014 roku".

Komentator zwraca następnie uwagę, że zarówno Rosja, jak i Katar są "autokracjami, które nie mają przejrzystości wypisanej na swych sztandarach". Przypomina dalej: "Emirat z Zatoki Perskiej nie jest poza tym świetlanym wzorem demokracji", a "Putinlandia" opisana została w raportach ujawnionych przez Wikileaks jako "państwo-mafia".

Według publicysty łatwo przewidzieć, że "reżim Putina wykorzysta piłkarski show, by wypolerować wizerunek i wypiąć pierś jak to było w czasach Związku Radzieckiego".

"Jeśli wybór Rosji uznać za innowacyjny, to w przypadku Kataru na rok 2022 lokuje się on między odwagą a brawurą, chociaż kraj ten sportowo ewoluował i ma nadzwyczajny potencjał finansowy" - czytamy w "Corriere della Sera" . Przytacza się tam też słowa emira Al-Thaniego: "FIFA pokonała wszystkie uprzedzenia, jakie istniały wobec nas".

"La Repubblica" ocenia zaś: "Podczas gdy Rosja jest największym krajem planety z kolosalną tradycją sportową i do tej pory zorganizowała tylko zbojkotowane Igrzyska Olimpijskie w 1980 roku, zabieranie całego świata do Kataru przypomina wyprawę na Wenus". "Znaczy to - dodaje - że liczą się tylko pieniądze, a żadne inne kryterium już więcej nie".

Według rzymskiego dziennika "zabieganie o głosy już się nie liczy, wobec petrodolarów i gazociągów".

W podobnym duchu decyzję FIFA kwituje "La Stampa" podkreślając: "Piłka nożna przychodzi do bankomatu. Ropa naftowa i źródła energii, łatwe pieniądze i to w obfitości, to wszystko idzie do kasy".

"Nie można w inny sposób zinterpretować tego wyboru" - stwierdza dziennik z Turynu, w opinii którego przyznanie mistrzostw Katarowi to "prawdziwy skandal". "To tak, jakby przynieść truflę do McDonalda, by pokroić ją na hamburgera, z keczupem" - pisze komentator.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FUTBOL, MEDIA,

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
8°C Sobota
dzień
9°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
7°C Niedziela
rano
wiecej »