Zaangażowanie społeczne chrześcijan wynika w sposób konieczny z objawienia miłości Bożej. Kontemplacji Boga objawionego i miłości bliźniego nie można od siebie oddzielać, choć przeżywa się je według odmiennych charyzmatów.
Potrzebę bliskiej współpracy teologów i pasterzy Kościoła podkreślił Papież, spotykając uczestników kończącej się dzisiaj sesji plenarnej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Była ona poświęcona trzem tematom: teologii i jej metodach, kwestii jedynego Boga w odniesieniu do trzech religii monoteistycznych oraz integracji społecznego nauczania Kościoła w szerszym kontekście doktryny chrześcijańskiej. Ojciec Święty wskazał na ścisły związek teologii z miłością Boga. Musi się ona łączyć z dialogiem prowadzonym z boskim Logosem, z modlitwą i z życiem Kościoła. Równocześnie teologia ma charakter naukowy, racjonalny. To pomaga jej oczyszczać ludzki rozum z pewnym uprzedzeń czy dominujących idei. Uprawiana w dialogu z myślicielami przeszłości wnosi cenny wkład w naukę. Zarazem może być szkołą świętości. Benedykt XVI przytoczył tu jako przykład kard. Johna Henry’ego Newmana, którego niedawno beatyfikował.
„Chrystus umarł za wszystkich, choć nie wszyscy o tym wiedzą albo tego nie przyjmują – powiedział Papież. – Otrzymawszy miłość Boga, czyż moglibyśmy nie kochać tych, za których Chrystus oddał własne życie? «On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci» (1 J 3, 16). To wszystko prowadzi nas do służby drugim w imię Chrystusa. Innymi słowy, zaangażowanie społeczne chrześcijan wynika w sposób konieczny z objawienia miłości Bożej. Kontemplacji Boga objawionego i miłości bliźniego nie można od siebie oddzielać, choć przeżywa się je według odmiennych charyzmatów. Świat często ceni wiele darów chrześcijaństwa – jak np. ideę demokratycznej równości, zrodzoną z ewangelicznego monoteizmu – nie rozumiejąc korzeni własnych ideałów. Dlatego tak ważne jest ukazywać, że owoce giną, gdy odcina się korzeń drzewa. Nie ma bowiem sprawiedliwości bez prawdy, a sprawiedliwość nie rozwija się w pełni, gdy horyzont ogranicza się do świata materialnego. Dla nas chrześcijan solidarność społeczna ma zawsze perspektywę wieczności” – mówił Papież.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.