We wtorek przed godz. 10 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z przebywającym z jednodniową wizytą w Polsce prezydentem Niemiec Christianem Wulffem.
Wizyta prezydenta Niemiec przypada w 40. rocznicę układu o normalizacji stosunków między PRL a RFN.
Po rozmowie obaj przywódcy spotkają się z młodzieżą w Sali Kolumnowej Pałacu, gdzie przewidziane są wystąpienia Komorowskiego i Wulffa. W 1970 roku w sali tej został podpisany układ między PRL a RFN potwierdzający granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.
Jego najważniejsze postanowienia stały się podstawą układu granicznego zawartego 14 listopada 1990 r. pomiędzy wolną już Polską a zjednoczoną Republiką Federalną Niemiec.
W opinii wielu komentatorów, układ zawarty przez PRL z RFN i podpisany przez ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza i kanclerza RFN Willy'ego Brandta był przełomem w stosunkach pomiędzy Polakami a Niemcami.
Komorowski i Wulff razem złożą też kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Getta, pod którym 7 grudnia 1970 r. uklęknął kanclerz RFN Willy Brandt, oddając hołd żydowskim ofiarom II wojny. Prezydenci złożą też kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.
Wezmą także udział w konferencji "Europa - Kontynent pojednania? 40 lat po wizycie Willy Brandta w Warszawie", która odbędzie się na Zamku Królewskim.
W konferencji będą też uczestniczyć m.in.: szef MSZ Radosław Sikorski, b. premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Gesine Schwan, b. szef MSZ Adam D. Rotfeld, szef Centrum Stosunków Międzynarodowych i b. ambasador RP w Niemczech Janusz Reiter, szef SPD Sigmar Gabriel oraz przewodnicząca Fundacji im. Friedricha Eberta Anke Fuchs.
Wulff jest jednym z trzech prezydentów, z którymi w tym tygodniu spotka się Bronisław Komorowski. W poniedziałek do Polski z oficjalną wizytą przybył prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wraz z żoną - Swietłaną. We wtorek wieczorem polski prezydent uda się z kolei do Stanów Zjednoczonych, gdzie następnego dnia spotka się z prezydentem tego kraju Barackiem Obamą.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.