Dom dla samotnych rodziców z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży powstał w rybnickiej dzielnicy Meksyk.
Dom jest przeznaczony dla 15 osób. Do dyspozycji mieszkańców jest sześć w pełni wyposażonych pokoi, a także kuchnia z jadalnią, pokój pobytu dziennego, bawialnia dla dzieci, cztery łazienki, w tym jedna przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest też suszarnia wyposażona w dwie pralki, pomieszczenia gospodarcze, wózkownia, a w bezpośrednim otoczeniu – plac zabaw z piaskownicą.
W budynku znajduje się także winda, a piaskownica na placu zabaw przystosowana jest dla dzieci poruszających się na wózkach. Dom wyposażony jest również w monitoring zewnętrzny.
Dom dla samotnych rodziców powstał dzięki przebudowie opuszczonego, zaniedbanego budynku przy ul. Świerklańskiej 4. Stoi on na środku wielkiego ronda w dzielnicy Meksyk. Przebudowa kosztowała ponad 2,6 mln zł, z czego 1,8 mln zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Wnętrza domu są jasne i przestronne, a przede wszystkim bezpieczne. Dla osób w trudnej sytuacji to przystań, w której można się zatrzymać, by poukładać swoje sprawy i ruszyć do przodu.
- Takie domy to kluczowy element systemu wsparcia dla wymagających schronienia rodziców małoletnich dzieci i kobiet w ciąży. Mają zapobiegać umieszczaniu takich osób w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych. To miejsce ma spowodować odbicie od kryzysu rodzinnego. To ma być jak skok na trampolinie w kierunku lepszego życia - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Obiekt będzie zarządzany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku. O całodobowy, okresowy pobyt w domu mogą ubiegać się matki, ojcowie lub inne osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, jak również kobiety w ciąży, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.
- To oferta m.in. dla osób doświadczających przemocy ze strony bliskich lub będących w losowych sytuacjach, skutkujących brakiem bezpiecznego schronienia. Podstawą przyjęcia do Domu jest wydanie decyzji administracyjnej przez Prezydenta Miasta Rybnika na podstawie dokumentów zgromadzonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku - wyjaśnia Anna Sowik-Złotoś, dyrektor rybnickiego OPS.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.