Trwa Paraspartakiada

W Dąbrowie Górniczej trwa XI Paraspartakiada Śląska i Zagłębia dla osób niepełnosprawnych. W hali widowiskowo – sportowej „Centrum” przygotowano dyscypliny sportowe dostosowane do ich możliwości. Przedłużeniem paraspartakiady będzie jutrzejsze ogólnopolskie sympozjum „Trening, Diagnostyka, Rehabilitacja w dobie XXI w” i gala finałowa.

Jednym z organizatorów imprezy jest dąbrowskie liceum im. Zamoyskiego, którego uczniowie pomagają w przygotowaniach jako wolontariusze. Dyrektor szkoły, Anna Ornat wylicza, że w paraspartakiadzie bierze udział prawie 300 zawodników z ośrodków szkolno – wychowawczych, świetlic terapii zajęciowej i szkół m.in. z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Częstochowy, Łaz, Sławkowa, Czeladzi, Będzina czy Radwanowic. – Nad wszystkim czuwają uczniowie oraz profesjonalni sędziowie i nauczyciele – wyjaśnia.

Pierwszy dzień spotkania przeznaczony jest na sport, natomiast 9 grudnia organizatorzy zapraszają na ogólnopolskie sympozjum w Bibliotece Miejskiej. – Pokażemy możliwości rehabilitacji osób niepełnosprawnych na miarę XXI wieku – zdradza Bogdan Zandecki ze Stowarzyszenia „Neuron” Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym. Nowością będzie też kończąca dwudniowe spotkanie gala w sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. – Wszystko po to, by pokazać niepełnosprawnym, że też są ważni i powinni mieć odwagę wyjść do innych ludzi – mówi Zandecki.

Ks. Paweł Kempiński, duszpasterz niepełnosprawnych diecezji sosnowieckiej i inicjator paraspartakiad  mówi, że idea zmagań sportowych stała się zaczątkiem wielu innych inicjatyw. – Oprócz ogólnopolskiego sympozjum funkcjonuje też fundusz stypendialny, który przez cały rok pomaga kilku osobom niepełnosprawnym, by mogły się kształcić. Wyjeżdżamy też z nimi co roku na pielgrzymki do różnych miejsc – wylicza ks. Kempiński.

Patronat nad wydarzeniem objęli biskup sosnowiecki, prezydent Dąbrowy Górniczej i Śląski Kurator Oświaty. Jeden z pucharów dla zwycięzców ufundował też prezydent RP Bronisław Komorowski. Dzięki przyjaciołom i sponsorom imprezy wszyscy uczestnicy otrzymają torby ze słodyczami, a najlepsi puchary i nagrody rzeczowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
1°C Niedziela
dzień
1°C Niedziela
wieczór
0°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »