Od 12 do 24 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju będzie wędrowało po Polsce. Jego płomień zostanie przekazany przez harcerzy rodzinom, szkołom, kościołom, urzędom i szpitalom - poinformował w środę PAP Związek Harcerstwa Polskiego.
Jak co roku harcerze ZHP będą starali się o to, by na każdym wigilijnym stole mógł zapłonąć Płomień Pokoju, przybyły wprost z Groty Narodzenia w Betlejem.
11 grudnia w rzymskokatolickim kościele św. Jana Bosko w Wiedniu przedstawiciele organizacji skautowych z różnych krajów Europy po raz 24. będą uczestniczyć w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju z Groty Narodzenia. W ceremonii weźmie udział delegacja ZHP.
12 grudnia na terenie Słowacji polscy harcerze przejmą Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich, by następnie powędrować z nim w sztafecie przez całą Polskę. Jeszcze tego samego dnia odbędą się nabożeństwa w Krakowie i Częstochowie, podczas których będzie można odebrać Betlejemskie Światło Pokoju - umieszczoną w kaganku świecę, zapalaną od płomienia z Betlejem.
Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Warszawie odbędzie się 14 grudnia w kościele akademickim św. Anny. Będzie go odbierać z rąk harcerzy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Akcja została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linzu, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.