Angela Merkel apeluje o spokój

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w środę o konstruktywną i spokojną debatę na temat sposobów walki z kryzysem finansowym w strefie euro. Potwierdziła też, że jest przeciwko emitowaniu euroobligacji.

Na konferencji prasowej w Berlinie po rozmowach z premierem Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem Merkel odniosła się do ostrej krytyki pod jej adresem ze strony luksemburskiego premiera Jean-Claude'a Junckera. Zarzucił on jej, że postępuje w sposób "nieeuropejski".

Jak powiedziała Merkel, przed szczytem UE w przyszłym tygodniu potrzebna jest "naprawdę spokojna i nastawiona na osiągnięcie celu praca". "Dlatego spokój jest tu moim wkładem" - dodała.

Zdaniem niemieckiej kanclerz proponowane przez Junckera wspólne euroobligacje państw strefy europejskiej waluty nie byłyby właściwą z ekonomicznego punktu widzenia zachętą do dyscypliny budżetowej dla państw z problemami zadłużenia. Nie są również do pogodzenia z obecnymi zapisami traktatów UE. "Dyskusja na ten temat nie jest pomocna" - oceniła Merkel.

"Teraz należy połączyć wszystkie siły, by w następny piątek (na szczycie UE) dojść do dobrego rozwiązania dla przyszłości euro" - oświadczyła.

Reinfeldt, którego kraj nie należy do strefy wspólnej waluty, powiedział, że Szwecja opowiada się za zmianami w traktatach UE, prowadzącymi do ustanowienia trwałego mechanizmu wsparcia krajów w kryzysie zadłużenia oraz zaostrzenia polityki finansowej UE.

Opublikowane w środę wypowiedzi premiera Luksemburga na temat stanowiska Niemiec w dyskusji o euroobligacjach podgrzały atmosferę przed przyszłotygodniowym szczytem UE w Brukseli.

"Niemcy kierują się tu nieco uproszczonym myśleniem - powiedział w rozmowie z tygodnikiem "Die Zeit", który trafi do kiosków w czwartek. - Odrzuca się naszą propozycje, zanim się ją przeanalizowało".

"Takie tworzenie w Europie tematów tabu i brak zainteresowania pomysłami innych (członków UE) to bardzo nieeuropejski sposób załatwiania europejskich spraw" - ocenił.

Ostro zareagował na tę krytykę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. "Nikomu w Europie to nie pomaga, jeśli jedni zarzucają innym nieeuropejskość" - powiedział.

W poniedziałek na łamach dziennika "Financial Times" Juncker oraz włoski minister finansów Giulio Tremonti przedstawili propozycję powołania Europejskiej Agencji Zadłużenia emitującej nominowane w euro obligacje o jednolitym oprocentowaniu. Oprócz Luksemburga i Włoch oficjalnie propozycję emitowania euroobligacji wspiera jeszcze Portugalia.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
0°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
wiecej »