Metropolita katowicki mówił o aktualnych problemach i wyzwaniach, przed którymi staje Kościół i całe społeczeństwo wychodzący z cienia pandemii. Wskazał na potrzebę spojrzenia na nową rzeczywistość "ojcowskim sercem" poprzez postawy wdzięczności, troski i ufności.
Wdzięczność przeszłości
Abp Skworc nawiązał do historycznych wydarzeń, które miały miejsce na Górnym Śląsku sprzed 100 laty, które ostatecznie zaowocowały włączeniem części Górnego Śląska do odradzającej się II RP.
- Pamiętając o powstańcach i o ofiarach III powstania po obu stronach frontu, modlimy się wspólnie o pokój dla mieszkańców Górnego Śląska, dla Polski, dla całej rodziny ludzkiej. Ta pamięć wzywa nas dzisiaj do działania na rzecz pojednania, do zaangażowania na rzecz pokoju społecznego – podkreślił i zaapelował o unikania agresji w mediach, w Internecie, w publicznej debacie i na ulicach.
Walka o niedzielę
Z piekarskiego wzgórza po raz kolejny wybrzmiały słowa: „Niedziela jest Boża i nasza”. Metropolita katowicki zwrócił uwagę na coraz częstsze próby obchodzenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. - Podnoszone przy okazji zyski/straty gospodarcze są tematem zastępczym. Beneficjentami wolnej niedzieli są nie tylko sprzedający i kasjerki. W zaopatrzeniu, transporcie, dystrybucji, logistyce zaangażowanych jest wielu tysięcy ludzi – zaznaczył.
Podkreślił, że kwestia pracy w niedzielę jest sprawdzianem z solidarności z tymi, którzy pracują i z ich rodzinami, bo, jak zauważył, wszyscy mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania. Zdaniem metropolity realizowana polityka pro-rodzinna powinna uwzględniać także aspekt społeczny i ludzki.
- Rodzina potrzebuje nade wszystko obecności ojca i matki; potrzebuje czasu dla siebie; czasu na wychowanie przez świętowanie i wspólne spotkania z kulturą i naturą. Wypoczęty człowiek pracuje bardziej efektywnie, a czas poświęcony rodzinie przynosi poczucie bezpieczeństwa i stabilizację, co przekłada się na motywację i zaangażowanie w pracy – tłumaczył.
Aktualne niebezpieczeństwo
W swoim słowie do pielgrzymów abp Skworc mówił także konsekwencjach zdominowania codziennego życia przez Internet. Podkreślił wiele „dobrodziejstw płynących z odpowiedzialnego kształtowania i roztropnego korzystania z Internetu” szczególnie w czasie pandemicznej izolacji. - Dzięki niemu możliwe było funkcjonowanie informacji i edukacji, handlu i usług, a przede wszystkim podtrzymywanie relacji i więzi. Od możliwości łączenia się ze swoimi bliskimi i wspólnotami parafialnymi, dzięki transmisjom Mszy świętych z rodzimych kościołów, aż po pracę i spotkania online – powiedział.
Jednocześnie zwrócił uwagę na niebezpieczne zjawiska spotykane w „wirtualnej galaktyce”, a wynikające z braku odpowiedzialności za słowo i dobro wspólne. Wspomniał o rzeczywistości internetowego hejtu oraz ofensywie różnych treści kłamliwych, irracjonalnych, fałszywych czy podstępnych.
- Trzeba jasno i z naciskiem powiedzieć, że takie postępowanie jest nie tylko sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, ale przede wszystkim nie da się pogodzić z przykazaniem miłości Boga i bliźniego – pierwszym i najważniejszym! – powiedział.
Zaapelował o roztropność w wyborze tzw. autorytetów także w sprawach wiary i nauczania. - Warto przypomnieć, że istotnym elementem zdrowej nauki i naszej katolickiej tożsamości jest wierność nauczaniu papieża i kolegium biskupów, którego on jest głową.
Ciąg dalszy na następnej stronie:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.