Metropolita katowicki mówił o aktualnych problemach i wyzwaniach, przed którymi staje Kościół i całe społeczeństwo wychodzący z cienia pandemii. Wskazał na potrzebę spojrzenia na nową rzeczywistość "ojcowskim sercem" poprzez postawy wdzięczności, troski i ufności.
Tradycyjnie w swoim słowie do pielgrzymów metropolita katowicki nakreślił społeczny i eklezjalny kontekst pielgrzymki. Przypomniał, że spotkanie w Piekarach Śląskich, które jest "publicznym wyznaniem naszej wiary i jej umocnieniem w doświadczeniu wspólnoty Kościoła", odbywa się w drugim roku pandemii.
- Rzeczywiście, przekonaliśmy się, jak wyobrażenia o ludzkiej potędze są kruche w zderzeniu z rzeczywistością. Jednak czas kryzysu to także nowy początek. Jego punktem wyjścia jest realizm Ewangelii, która wzywa do zaufania Bożej opatrzności, do odwagi w wierze i do nowej wyobraźni miłosierdzia - zaznaczył.
Nowa normalność
Abp Skworc zauważył, że, dzięki wyrzeczeniom, nakładom finansowym i współpracy wielu podmiotów, jako państwo i społeczeństwo "z konfrontacji z pandemią wychodzimy zwycięsko". Podziękował służbie zdrowia, będącej na pierwszej linii frontu walki z pandemią, oraz rządzącym za działania służące zdrowiu i życiu Polaków, które podjęła także wspólnota Kościoła.
- Dalej trwamy w postawie społecznej solidarności, wzajemnej za siebie odpowiedzialności, gotowości do pomocy i na modlitwie, aby omijały nas w bliskiej i dalszej perspektywie wirus egoizmu i pogaństwo obojętności - podkreślił. Dla dobra osobistego i wspólnego poprosił także wiernych o rozważenie skorzystania z oferty szczepień przeciw wirusowi.
Mówiąc o kontekście eklezjalnym pielgrzymki, metropolita katowicki nawiązał do aktualnego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce skoncentrowanego wokół tematu Eucharystii, która daje życie i buduje Kościół.
- Z utęsknieniem czekamy na chwilę, kiedy będziemy mogli zawiesić dyspensy od udziału we Mszy św. niedzielnej i radosną muzyką dzwonów znowu gromadzić wszystkich bez ograniczeń i wyjątków na sprawowanie uczty Pana w parafialnych wieczernikach - powiedział.
Mottem swojego społecznego spojrzenia na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w świetle wiary, uczynił słowa "Ojcowskim sercem" (Patris corde), będące tytułem listu apostolskiego papieża Franciszka ogłaszającego w Kościele Powszechnym Rok św. Józefa.
Ciąg dalszy na następnej stronie:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.