Premiera płyty "Kilar"

Uroczysta premiera najnowszej płyty Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" pt. "Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego" odbędzie się podczas sobotniego wieczornego koncertu w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Z okazji premiery zespół przypomni także widowisko wokalno - taneczne pt. "Kilar", które ma w repertuarze od 2002 roku. Koncert jest dedykowany pamięci małżonki słynnego kompozytora - pani Barbary Kilar, w trzecią rocznicę jej śmierci.

Premierowa płyta "Kilar - Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego" zamyka serię fonograficzną Zespołu "Śląsk", zatytułowaną Złota Kolekcja "Śląska" i jest 12. albumem z tej serii. Materiał muzyczny został nagrany w marcu, sierpniu i wrześniu tego roku w studio nagrań w siedzibie zespołu w Koszęcinie.

Koncepcja płyty i wybór utworów to dzieło kierownika artystycznego zespołu Izabeli Migocz. Na płycie słuchacze znajdą ponad 53 minuty muzyki Wojciecha Kilara, zarówno utwory instrumentalne oraz pieśni. Wśród 13 utworów są m.in. "Polonez powitalny", "Mazur", "Kołysanka żywiecka", "Świeci miesiąc", "Na polu krzak" czy dziesięciominutowa "Suita rozbarska". Pieśni wykonują soliści i chór Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz muzycy orkiestry, którą dyrygowali: Krzysztof Dziewięcki, Mirosław Maciej Banach oraz Krzysztof Anczyk.

Słowo wstępne do płyty, zgodnie z sugestią Wojciecha Kilara, napisał prof. Leon Markiewicz, który przybliżył w nim nie tylko sylwetkę wybitnego polskiego kompozytora, ale i przypomniał historię pojawienia się jego muzyki w repertuarze zespołu "Śląsk" na przełomie lat 60. i 70. "Ówczesna ranga +Śląska+, jako czołowego obok +Mazowsza+ propagatora i eksportera naszego folkloru, a zwłaszcza intensywne namowy Elwiry Kamińskiej - twórczyni choreografii i nowej koncepcji programu zespołu - zrobiły swoje. Postanowił spróbować swych sił właśnie na terenie dotąd przez niego nie uprawianym" - wspomina profesor Markiewicz.

Na Złotą Kolekcję "Śląska" składają się płyty: "Karolinka" - to piosenki Górnego Śląska i Ziemi Opolskiej, "Albośmy to jacy tacy" - tańce ludowe i narodowe, "Wielki tydzień" - pieśni pasyjne i wielkanocne, "Bogurodzica" - pieśni maryjne, "Święta noc" - kolędy i pastorałki, "Hej te nasze góry" - piosenki Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Podhala, "Starzyk" - piosenki górnicze, "Idą powstańcy" - pieśni powstańców górnośląskich, "Hej koło Cieszyna" - pieśni Ziemi Cieszyńskiej, "Złote przeboje ze Złotej kolekcji" - zbiór najpiękniejszych i największych przebojów "Śląska", wydany na jubileusz 55-lecia zespołu oraz "Santo Subito!" - album ku czci Jana Pawła II, w 30. rocznicę jego pontyfikatu.

Jak podkreśla dyrektor zespołu Adam Pastuch, Złota Kolekcja "Śląska" to mały leksykon polskich tradycji, obyczajów narodu polskiego, ilustrowany muzyką i pieśniami. Wszystkie utwory są opracowaniami lub twórczymi autorskimi dziełami cenionych w Polsce i za granicą kompozytorów jak: Stanisław Hadyna, Wojciech Kilar, Czesław Grabowski, Ireneusz Łojewski, Janusz Stalmierski, Romuald Twardowski, Eugeniusz Fierla i wielu innych.

Nowa koncepcja sceniczna programu "Kilar", którą koszęcińscy artyści zaprezentują w sobotę w Katowicach, także została przygotowana została przez Izabelę Migocz. Widowisko jest poszerzoną wersją tego, które do tej pory było w repertuarze zespołu. Tańce w opracowaniach choreograficznych Hanny Chojnackiej, Conrada Drzewieckiego, Elwiry Kamińskiej i Juraja Kubanki zostaną wzbogacone o pieśni Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego, które znajdują się także na najnowszej płycie zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" założył w 1953 r. Stanisław Hadyna. Tańce zespołu ułożyła do jego muzyki choreograf i baletmistrzyni Elwira Kamińska. Ambicją zespołu jest prezentowanie wielowiekowego i zróżnicowanego folkloru śląskiego, ma też w repertuarze inne polskie pieśni i tańce, opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. "Śląsk" odwiedził już pięć kontynentów, dał ok. 6 tys. koncertów dla ponad 20 milionów widzów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
1°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »