Wyjazd "Damy z gronostajem" do Londynu to szaleństwo

Przenosiny arcydzieła Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" z Krakowa na wystawę do Londynu mogą nie wyjść obrazowi na dobre - uważa brytyjski ekspert Michael Daley, cytowany w niedzielę przez gazetę "Observer". Daley nazywa pomysł "zupełnym szaleństwem".

"Dama z gronostajem", namalowana na desce, będzie jednym z najcenniejszych obrazów mistrza włoskiego renesansu wystawionych przez brytyjską Galerię Narodową (National Gallery) na wystawie arcydzieł Leonarda w 2011 roku. Jego obrazów zachowało się 20.

Portret z krakowskiego muzeum przedstawia Cecylię Gallerani, utrzymankę władcy Mediolanu Ludwika Sforzy, mecenasa sztuki i patrona Leonarda.

Zgodę na wystawienie obrazu w Londynie w ramach wystawy "Leonardo - malarz mediolańskiego dworu" wyraziło Ministerstwo Kultury. Obraz przechowywany w Muzeum Czartoryskich jest ubezpieczony na 300 mln euro.

"Trudno czymkolwiek uzasadnić przenoszenie tak wielkiego arcydzieła z miejsca na miejsce. Przy obrazach na desce wszelki ruch jest niebezpieczny i szkodliwy. Po co ryzykować? (...) Przenosiny +Damy z gronostajem+ to zupełne szaleństwo" - cytuje go "Observer".

Daley, kierujący brytyjskim oddziałem organizacji ArtWatch, czuwającej nad sprawami konserwacji dzieł sztuki, sądzi, że nawet przenoszenie obrazu z sali do sali jest niebezpieczne, a cóż dopiero podróż z kraju do kraju. Przypomina, że przed dwoma laty obraz renesansowego malarza Domenico Beccafumiego upadł na podłogę podczas zdejmowania go ze ściany w National Gallery.

Magazyn ArtWatch UK, zajmujący się m. in. monitorowaniem restaurowania dzieł sztuki, zamieści w poniedziałek list prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki Joanny Daranowskiej-Łukaszewskiej, w którym stwierdza ona, iż w razie uszkodzenia obrazu nie da się go odrestaurować.

Daranowska-Łukaszewska zauważa, że obraz jest światowym dziedzictwem kultury i przenosiny są dla niego wielkim ryzykiem.

Z kolei konserwator i restaurator dzieł sztuki z krakowskiej ASP prof. Grażyna Korpal w swoim liście wskazuje, że nawet najbardziej idealne metody transportu w specjalnej komorze lub w ramach wstrząsoodpornych nie chronią delikatnego obrazu przed wibracjami, zmianami ciśnienia lub nieprzewidzianym wstrząsem.

"Godząc się na to, by obraz podróżował do innego kraju, stwarzamy poważne ryzyko ludzkiego błędu. Takie arcydzieło wymaga szczególnej ochrony. Podstawową zasadą jest bezwarunkowe ograniczenie ruchu" - dodaje.

Daley w pełni podpisuje się pod tymi zastrzeżeniami.

Na wystawie w National Gallery pokazane zostaną również obrazy Leonarda z Luwru, Ermitażu i Pinakoteki Watykańskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław Miłosz
  12.12.2010 19:54

  300 milionów euro odszkodowania piechotą nie chodzi. Nie dość, że kryzysowy deficyt budżetu państwa można by podłatać (tak na oko to 1,2 mld PLN), to ile jeszcze się przy tej okazji gąb mogło podżywić (jeśli się w międzyczasie mądrze właściwym inwestorom powierzy na przechowanie)!

  Jak widać, mamy żywy dowód jak potwarczym było zarzucanie temu rządowi nic nierobienia, nie myślenia o przyszłości! Ależ myślał, myślał - na czym możnaby tu jeszcze interes ukręcić. I wymyślił.

  Trzymajmy zatem kciuki, by wszystko poszło z zgodnie z planem. I obraz cały wrócił, rzecz jasna.

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  9°C Niedziela
  dzień
  9°C Niedziela
  wieczór
  6°C Poniedziałek
  noc
  1°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »