W sobotę Międzynarodowy Dzień Migrantów. Z tej okazji Fundacja Forum na rzecz Różnorodności Społecznej organizuje w Warszawie serię imprez pod hasłem "Sąsiedzi. Warto się poznać". W planach m.in. pokazy filmów, koncerty, imprezy dla dzieci i panele dyskusyjne.
"Chcieliśmy, by warszawiacy zobaczyli, jaki jest obraz Polski jako kraju, w którym mieszkają nie tylko Polacy. Jak nasz kraj widzą ci, którzy przyjechali z zagranicy i zamieszkali tutaj na dłużej" - powiedziała PAP Katarzyna Kubin z Fundacji Forum na rzecz Różnorodności Społecznej.
W klubie Nowy Wspaniały Świat zaplanowano pokaz filmów z cyklu "Narracje Migrantów". Ilustrują one różne doświadczenia obcokrajowców, którzy mieszkają w Polsce.
W programie jest także panel dyskusyjny, podczas którego m.in. przewodniczący Ligi Muzułmańskiej Samir Ismail przedstawi informacje o społeczności muzułmańskiej w Warszawie i opowie o budowie meczetu w stolicy. "Duża część problemów związanych z budową meczetu w Warszawie bierze się z tego, że ludzie nie są świadomi, że społeczność muzułmańska już jest w Warszawie; że to nie jest pierwszy meczet" - ocenia Kubin.
Paneliści będą m.in. rozmawiać, czym - według polskiego prawa - są przestępstwa motywowane nienawiścią i co można zrobić, gdy ktoś doświadczy dyskryminacji. W dyskusji weźmie udział m.in. Krzysztof Łaszkiewicz, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. ochrony praw człowieka.
Przewidziano też atrakcje dla dzieci. Najmłodsi będą mogli poznać bajki o sąsiadach, a także wziąć udział w malowaniu mozaiki o wielokulturowym sąsiedztwie.
Na wieczór w Nowym Wspaniałym Świecie oraz klubie Sen Pszczoły na warszawskiej Pradze zaplanowano koncerty. W repertuarze m.in. pieśni ukraińskie, zagra też rastamański DJ Ras Lipi Man oraz grupa Yoga Terror - warszawski zespół o międzynarodowych korzeniach.
Pełny program obchodów Dnia Migranta można znaleźć pod adresem www.ffr.org.pl.
Datę 18 grudnia Międzynarodowym Dniem Migrantów ogłosiło w 2000 r. Zgromadzenie Ogólne NZ. Tego dnia, w 1990 r., weszła w życie Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin.
Jak podaje ONZ, na całym świecie jest 214 mln migrantów. "Migranci przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i rozwoju społeczeństw, wzbogacają je poprzez różnorodność kulturową, wiedzę i wymianę osiągnięć technicznych, a także pomagają osiągnąć równowagę demograficzną starzejącej się populacji" - napisał w swoim przesłaniu na Międzynarodowy Dzień Migrantów Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun.
Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców za pierwsze półrocze 2010 r. w Polsce przebywa legalnie prawie 96 tys. imigrantów (tyle osób posiada ważne karty pobytu). Z tej liczby najwięcej osób pochodzi z krajów byłego Związku Radzieckiego - prawie 30 tys. obcokrajowców żyjących w Polsce ma obywatelstwo ukraińskie, ponad 13 tys. - rosyjskie (wśród nich ok. 80 proc. to Czeczeni), prawie 9 tys. - białoruskie.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.