Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
Czwartek 27.01.2011
W środę, 26 stycznia 2011, rząd Laurenta Gbagbo ogłosił przejęcie kontroli lokalnych agencji Centralnego Banku Państw Afryki Zachodniej. Na prośbę Alassana Ouattary, dyrekcja banku, z siedzibą w Dakarze (Senegal), zamknęła swoje agencje na WKS.
Delegacja przedstawicieli Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej została przyjęta wczoraj przez doradcę Baracka Obamy do spraw bezpieczeństwa narodowego. Celem spotkania było omówienie kryzysowej sytuacji na WKS.
Na skutek aktów przemocy po drugiej turze wyborów prezydenckich, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 271 – podaje misja ONZ na WKS.
Rząd Laurenta Gbagbo przejął kontrolę nad centrum dowodzenia prywatnej kompanii elektrycznej w Abidżanie z powodów „bezpieczeństwa narodowego” – podała w komunikacie prasowym dyrekcja elektrowni. Centrum to jest odpowiedzialne za kontrolę dystrybycji prądu na powierzchni całego kraju. Rzecznik prasowy rządu pro Gbagbo wyjaśnił, iż wczorajsze braki prądu w północnej i zachodniej części kraju, zostało spowodowane awarią jednej z turbin oraz zapewnieniem elektryczności w miejscach strategicznych. Zdaniem jednego z pracowników centrum, pragnącego zachować anonimowość „żadna turbina nie uległa awarii”.
Źródła: AFP.
Wtorek 25.01.2011
Prezydent Unii Afrykańskiej, Bingu wa Mutharika, przybył w godzinach południowych do Abidżanu w celu spotkania Laurenta Gbagbo oraz Alassana Ouattary. Bingu wa Mutharika spotka się także z przedstawicielem sekretarza generalnego misji pokojowej ONZ na WKS, Choi Young-Jinem.
Misja obserwatorów wyborów prezydenckich Unii Europejskiej oświadczyła w końcowym raporcie, iż wyniki podane przez niezależną komisję wyborczą, dające zwycięstwo Alassanowi Ouattarze, są wiarygodne. Ponowne przeliczenie głosów, zaproponowane przez Laurenta Gbagbo „nie jest konieczne” – dodał Christian Preda, deputowany w parlamencie europejskim.
Ugandyjski prezydent, Yoweri Museveni, skomentował podejście Narodów Zjednoczonych do sytuacji na WKS jako „zbyt uproszczone” oraz domaga się przeprowadzenia szczegółowego dochodzenia dotyczącego procesu wyborczego i wynikającego z niego kryzysu.
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, Luis Moreno-Ocampo, oświadczył rozpoczęcie wstępnego dochodzenia w sprawie ataków na konwoje wojsk pokojowych na WKS.
Specjalna delegacja Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej spotka się w ciągu bieżącego tygodnia z amerykańskim prezydentem Barackiem Obama oraz sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem.
Źródła: AFP, Reuters.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.