Takie dane opublikowała organizacja humanitarna Cesvi, założona w 1985 r. we włoskim Bergamo, posiadająca 30 biur w 23 krajach. Od 2017 r. liczba niedożywionych osób wzrosła z 572 do 735 milionów.
Dane opublikowano w raporcie Global Hunger Index. „Nakładanie się kryzysów pogłębia nierówności społeczne i gospodarcze, niwecząc postęp w walce z głodem, najmocniej cierpią na tym grupy najbardziej bezbronne, czyli kobiety i dzieci” – oświadczyła Gloria Zavatta, prezes Fundacji Cesvi.
Z raportu wynika, że w 9 krajach głód jest alarmujący: w Burundi, Lesotho, na Madagaskarze, w Nigrze, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Somalii, Sudanie Południowym i Jemenie. W 34 innych krajach sytuacja jest poważna. W 18 krajach poziom głodu wzrósł od 2015 r. (do stanu umiarkowanego, poważnego lub alarmującego), a w kolejnych 14 spadek był znikomy (poniżej 5 proc.).
„Największe obawy w 2023 r. wzbudzają Afganistan, Haiti, Nigeria, Somalia, Sudan Południowy, Sudan i Jemen, a także Burkina Faso i Mali w regionie Sahelu” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki. Wśród nakładających się kryzysów wymienia zmiany klimatyczne, konflikty i wojny (m.in. Rosji z Ukrainą i Izraela z Hamasem), kryzysy gospodarcze, pandemię...
Raport uwydatnia, że kobiety i dziewczynki stanowią ok. 60 proc. ofiar dotkliwego głodu. Zwraca uwagę na „nieodpłatną pracę opiekuńczą, która stanowi jeden z czynników przyczyniających się do utrzymywania się nierówności płci i jest główną przyczyną ubóstwa i głodu”.
Raport podkreśla także, że zmiany klimatyczne mogą „wepchnąć w ubóstwo aż o 158,3 mln więcej kobiet i dziewcząt (o 16 mln więcej niż mężczyzn i chłopców), a brak bezpieczeństwa żywnościowego – co najmniej 236 mln więcej kobiet i dziewcząt (131 mln mężczyzn i chłopców)”.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.