Pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy związany jest z przypadającym 16 lipca odpustem Matki Bożej Szkaplerznej.
Tegoroczne pielgrzymowanie dostosowane jest do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Tworzone są mniejsze grupy, pątnicy wędrują sztafetowo i najczęściej bez noclegów. „Tegoroczna pielgrzymka jest wielką zachętą do wierności Bogu” – zauważył abp Adam Szal, który i w tym roku przeszedł cały pątniczy szlak w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej, w której sztafetowo uczestniczyło ponad 2 tys. osób.
Na Jezusową zachętę „Wstańcie, chodźmy” odpowiedziało ponad 1200 pątników 87. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej. Oni modlili się także o wznowione peregrynacji Maryi w znaku Ikony Jasnogórskiej w parafiach swojej diecezji, która już dwukrotnie została przerwana z powodu pandemii.
Z modlitwą za polską wieś, o zachowanie zbiorów, uchronienie od nawałnic, o mądrość i roztropność dla rządzących na Jasną Górę dotarła 38. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej.
Pielgrzymki nie tylko przybywają na Jasną Górę, dla niektórych spotkanie z Maryją tutaj jest początkiem drogi. W czwartek wyruszyła biegowo-rowerowa pielgrzymka do największego na Ukrainie greckokatolickiego sanktuarium maryjnego w Zarwanicy. Towarzyszą im słowa Jana Pawła II: "gdziekolwiek jest Maryja tam obfituje łaska i dokonuje się uzdrowienie ciała i duszy”.
Kolejny pielgrzymkowy jasnogórski szczyt już w pierwszej połowie sierpnia.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.