Afryka: Boże Narodzenie i potrzeba pokoju

Obchody Bożego Narodzenia w Afryce były w wielu przypadkach szczególną okazją dla pasterzy Kościoła, by przypomnieć o wartości i potrzebie pokoju.

Słowa nadziei dla podzielonego i ogarniętego zamieszkami Wybrzeża Kości Słoniowej przekazał za pośrednictwem radia RFI kard. Bernard Agré. Emerytowany arcybiskup Abidżanu przypomniał, że Boże Narodzenie jest świętem braterstwa i solidarności. A to wnosi nowego ducha nawet w sytuacje tak rozpaczliwe, jak ta w Wybrzeżu Kości Słoniowej. „Na drodze dialogu i rezygnując z przemocy można rozwiązać dużo więcej problemów, niż przy pomocy broni” – dodał kard. Agré.

Z kolei w Senegalu niepokój Kościoła budzi sytuacja w regionie Casamance, gdzie znów do głosu dochodzi agresywny ruch separatystyczny. Arcybiskup stołecznego Dakaru, Théodore Adrien Sarr, zaapelował z okazji świąt do obu stron konfliktu o stworzenie realnych warunków na pokój i rozwój. „Wzywam wszystkich do poszanowania życia, a walczących do wsłuchania się w krzyk zagrożonych i przerażonych – stwierdził senegalski hierarcha w orędziu na Boże Narodzenie. – Nie niszczmy pokoju!”.

Natomiast w południowym Sudanie panuje przedwyborcza gorączka. Nikt nie ma raczej wątpliwości co do wyników styczniowego referendum w sprawie niezależności. Jednocześnie rosną obawy przed działalnością prowokatorów politycznych i ugrupowań zbrojnych, zwłaszcza Armii Oporu Pana.

Nieustannie też napływa na południe kraju chrześcijańska ludność z północy, komplikując sytuację humanitarną w regionie. Kościołowi nie pozostaje nic innego, jak apelować o pokojowy przebieg głosowania i mobilizować wiernych do świadomego budowania niepodległego bytu kraju. „Obchodząc Boże Narodzenie, nie ustawajmy w modlitwach również później, byśmy z Bogiem w sercach przystępowali do referendum” – stwierdził w świątecznej homilii arcybiskup Dżuby, Paulino Lukudu Loro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
5°C Sobota
rano
8°C Sobota
dzień
9°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
wiecej »