Aresztowani 27 grudnia południowokoreańscy duchowni katoliccy i protestanccy, którzy uczestniczyli w proteście przeciwko budowie bazy marynarki wojennej na wyspie Czedżu, zostali zwolnieni jeszcze tego samego dnia. Czterech księży i dwóch pastorów znalazło się w grupie aktywistów, którzy blokowali dostawę materiałów na miejsce budowy we wsi Gangjeong.
25 grudnia ordynariusz Czedżu, bp Peter Kang U-il odprawił w Gangjeong bożonarodzeniową Mszę św. W homilii pytał dlaczego baza marynarki wojennej jest budowana właśnie w tej wiosce, uznawanej za „najczystszy obszar w Korei”. Wyspa Czedżu jest bowiem znanym terenem wypoczynkowym. W 2005 r. rząd uznał ją za Wyspę Pokoju. Dwa lata później marynarka wojenna i lokalne władze wybrały Gangjeong na miejsce budowy wspomnianej bazy. Na obszarze 400 tys. m kw. ma tam stacjonować flota kontrtorpedowców, patrolujących Morze Wschodniochińskie między Chinami i Japonią.
Ks. John Ko Byeong-soo, wiceprzewodniczący Specjalnego Komitetu ds. Wyspy Pokoju w diecezji Czedżu (Cheju) powiedział agencji UCAN, że aresztowanie jego i ponad 30 innych protestujących ukazało determinację marynarki wojennej w budowie bazy. – Jesteśmy zobowiązani do kontynuowania naszej kampanii, gdyż musimy kierować się katolickim nauczaniem, mówiącym o wprowadzaniu pokoju – oświadczył duchowny. Zapowiedział też, że duchowni nadal będą towarzyszyć mieszkańcom wsi, którzy postanowili podtrzymać swój sprzeciw wobec planu budowy bazy.
Jednocześnie diecezja Czedżu będzie organizować w tej intencji modlitwy w parafiach oraz informować wiernych o przebiegu kampanii.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.