Brat Alois o ESM w Rotterdamie

Przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taize, brat Alois stwierdził w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego”, że wyznaczone na koniec tego roku Europejskie Spotkanie Młodych w Rotterdamie będzie okazją do praktycznego ekumenizmu.

„Holandia charakteryzuje się bardzo dużą różnorodnością Kościołów. Są katolicy i jest wiele wyznań protestanckich. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych przez te Kościoły zostały podjęte wspólnie” – powiedział brat Alois w rozmowie z redaktorem naczelnym poznańskiego tygodnika, ks. Dariuszem Madejczykiem.

„Jedną rzeczą jest bowiem dyskutować o jedności, a zupełnie inną przeżywać ekumenizm w praktyce, działać razem w duchu ekumenicznym i razem się modlić” – podkreślił przełożony Wspólnoty, zrzeszającej katolików i protestantów.

Na pytanie, czego jeszcze można oczekiwać po spotkaniu w Rotterdamie, brat Alois odparł: „Młodzież w Holandii szuka nowego oblicza Kościoła. To nie jest łatwe. Mamy nadzieję, że spotkanie europejskie pomoże im w tych poszukiwaniach i w coraz lepszym rozumieniu Kościoła i tego, czym Kościół jest”.

„Młodzież holenderska ma niezwykle głęboką świadomość wolności. I to jest dobre. Jest to bardzo ważne życiowe doświadczenie. Stawia nas ono jednak przed poważnymi wyzwaniami, zwłaszcza że zdecydowanie mniej wagi młodzi w Holandii przywiązują do instytucji i do tradycji” – dodał przeor Wspólnoty z Taize.

Zaznaczył zarazem, że „nie można się bać tych trudności”, gdyż „świadomość wolności prowadzi ich do osobistych poszukiwań i pozwala im otwierać się na wiarę” i „jest to postawa, na której możemy wiele zbudować”.

„Pod tym względem nasze przyszłoroczne spotkanie może być, mówiąc obrazowo, liną pomiędzy wolnością i poszukiwaniem duchowości a Kościołem. To jest właśnie powołanie Taize – żeby być liną, która łączy wszystkich razem” – powiedział brat Alois.

Do zorganizowania 33. Europejskiego Spotkania Młodych w Rotterdamie braci z Taize zaprosiły wspólnie katolicka Konfrencja Episkopatu Holandii i Protestancki Kościół Holandii oraz ekumeniczna Rada Kościołów Holandii. Modlitewne czuwanie odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2010 roku do 1 stycznia 2011 roku.

Założona w 1940 roku przez brata Rogera ekumeniczna Wspólnota z Taize od 32 lat organizuje Europejskie Spotkania Młodych w wielkich miastach Starego Kontynentu. W 1989 i 1995 roku gospodarzem spotkania był Wrocław, w 1999 roku – Warszawa, a ostatnio Poznań.

W zakończonym w stolicy Wielkopolski w miniony weekend 32. Europejskim Spotkaniu Młodych wzięło udział 30 tysięcy młodych chrześcijan: katolików, prawosławnych i prtestantów z całej Europy oraz innych kontynentów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Sobota
  dzień
  7°C Sobota
  wieczór
  5°C Niedziela
  noc
  5°C Niedziela
  rano
  wiecej »