Przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taize, brat Alois stwierdził w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego”, że wyznaczone na koniec tego roku Europejskie Spotkanie Młodych w Rotterdamie będzie okazją do praktycznego ekumenizmu.
„Holandia charakteryzuje się bardzo dużą różnorodnością Kościołów. Są katolicy i jest wiele wyznań protestanckich. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych przez te Kościoły zostały podjęte wspólnie” – powiedział brat Alois w rozmowie z redaktorem naczelnym poznańskiego tygodnika, ks. Dariuszem Madejczykiem.
„Jedną rzeczą jest bowiem dyskutować o jedności, a zupełnie inną przeżywać ekumenizm w praktyce, działać razem w duchu ekumenicznym i razem się modlić” – podkreślił przełożony Wspólnoty, zrzeszającej katolików i protestantów.
Na pytanie, czego jeszcze można oczekiwać po spotkaniu w Rotterdamie, brat Alois odparł: „Młodzież w Holandii szuka nowego oblicza Kościoła. To nie jest łatwe. Mamy nadzieję, że spotkanie europejskie pomoże im w tych poszukiwaniach i w coraz lepszym rozumieniu Kościoła i tego, czym Kościół jest”.
„Młodzież holenderska ma niezwykle głęboką świadomość wolności. I to jest dobre. Jest to bardzo ważne życiowe doświadczenie. Stawia nas ono jednak przed poważnymi wyzwaniami, zwłaszcza że zdecydowanie mniej wagi młodzi w Holandii przywiązują do instytucji i do tradycji” – dodał przeor Wspólnoty z Taize.
Zaznaczył zarazem, że „nie można się bać tych trudności”, gdyż „świadomość wolności prowadzi ich do osobistych poszukiwań i pozwala im otwierać się na wiarę” i „jest to postawa, na której możemy wiele zbudować”.
„Pod tym względem nasze przyszłoroczne spotkanie może być, mówiąc obrazowo, liną pomiędzy wolnością i poszukiwaniem duchowości a Kościołem. To jest właśnie powołanie Taize – żeby być liną, która łączy wszystkich razem” – powiedział brat Alois.
Do zorganizowania 33. Europejskiego Spotkania Młodych w Rotterdamie braci z Taize zaprosiły wspólnie katolicka Konfrencja Episkopatu Holandii i Protestancki Kościół Holandii oraz ekumeniczna Rada Kościołów Holandii. Modlitewne czuwanie odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2010 roku do 1 stycznia 2011 roku.
Założona w 1940 roku przez brata Rogera ekumeniczna Wspólnota z Taize od 32 lat organizuje Europejskie Spotkania Młodych w wielkich miastach Starego Kontynentu. W 1989 i 1995 roku gospodarzem spotkania był Wrocław, w 1999 roku – Warszawa, a ostatnio Poznań.
W zakończonym w stolicy Wielkopolski w miniony weekend 32. Europejskim Spotkaniu Młodych wzięło udział 30 tysięcy młodych chrześcijan: katolików, prawosławnych i prtestantów z całej Europy oraz innych kontynentów.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.