Zdecydowana większość szpitali podpisała już kontrakty z NFZ na świadczenia zdrowotne w 2011 r. Negocjacje nadal trwają m.in. w woj. kujawsko-pomorskim. Porozumienia z Funduszem nie osiągnął jeszcze największy szpital na Pomorzu. Lecznicy w Rabce-Zdroju grozi likwidacja.
W regionie kujawsko-pomorskim większość szpitali nadal negocjuje warunki kontraktów na 2011 rok. Fundusz i dyrektorzy szpitali, do czasu podpisania umów, nie chcą wypowiadać się na temat proponowanych stawek i warunków, a także konsekwencji, jakie będą miały dla poszczególnych placówek nowe kontrakty. Na zawarcie umów mają czas do końca lutego 2011 roku i do tego czasu mogą, nawet bez nowej umowy, świadczyć usługi na dotychczasowych warunkach.
Największy szpital na Pomorzu - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku - nadal negocjuje z NFZ kontrakt na prowadzenie dziennego oddziału psychiatrycznego. Pomorski NFZ podpisał praktycznie wszystkie kontrakty na leczenie szpitalne, pozostały jeszcze rokowania w konkursach na oddziały ratunkowe. Kończą się negocjacje dotyczące postępowań w zakresie opieki psychiatrycznej oraz leczenia uzależnień (dotyczy to kilku poradni).
Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu nie podpisał jeszcze kontraktu z NFZ na 2011 rok. Jak powiedział PAP wicedyrektor lecznicy Krzysztof Sudoł, nowotarski szpital w ogóle nie otrzymał propozycji zakontraktowania oddziału neurochirurgii. "To dramatyczna sytuacja dla naszego szpitala. Bez działalności neurochirurgii sytuacja finansowa szpitala będzie dużo gorsza niż w mijającym roku" - powiedział Sudoł. Co do pozostałych oddziałów propozycje są podobne jak w roku ubiegłym. Nadal trwają rokowania co do poradni specjalistycznych.
NFZ nie podpisał kontraktu na działalność oddziału wewnętrznego szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju. Zdaniem burmistrz miasta Ewy Przybyło, grozi to likwidacją lecznicy trzy lata temu przekształconej w spółkę.
Mazowiecki NFZ podpisał kontrakty z większością szpitali. Jak poinformowała PAP rzeczniczka oddziału Wanda Pawłowicz, tylko z niektórymi lecznicami prowadzone są tzw. dogrywki. "Chodzi o szpitale, które nie dostarczyły wymaganej dokumentacji lub miały braki kadrowe czy sprzętowe" - dodała.
Natomiast lubuski oddział NFZ zakończył negocjacje umów ze wszystkimi szpitalami w regionie. Obecnie trwa procedura związana z ich podpisywaniem.
Także w woj. lubelskim rozstrzygnięto już postępowania konkursowe. "Trwa proces podpisywania umów ze świadczeniodawcami" - zaznaczyła rzeczniczka oddziału Małgorzata Bartoszek. Negocjacje z NFZ kończy m.in. Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie.
Na Opolszczyźnie postępowania konkursowe są rozstrzygnięte w 99 proc. - powiedział PAP dyrektor opolskiego oddziału NFZ, Filip Nowak. "Wszystko wskazuje na to, że w nowym roku będziemy mogli realizować świadczenia u wszystkich świadczeniodawców" - zaznaczył.
Również rzecznik warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Magdalena Mil poinformowała, że w regionie rozstrzygnięto już wszystkie konkursy na świadczenie usług medycznych, pozostało jedynie podpisanie umów na podstawową opiekę zdrowotną. Termin składania wniosków przez gabinety lekarzy rodzinnych upływa bowiem z końcem roku.
Wszystkie 22 szpitale w województwie świętokrzyskim zakończyły negocjacje z NFZ na kontraktowanie świadczeń w 2011 r. "Z trzema lecznicami kończymy jeszcze załatwianie ostatnich formalności. Nie mamy skrajnych sytuacji, w których dyrektorzy nie chcą podpisać się pod wynegocjowanymi kontraktami" - powiedziała PAP rzeczniczka świętokrzyskiego NFZ Beata Szczepanek.
Wielkopolski oddział NFZ ma zawarte umowy wieloletnie z placówkami ochrony zdrowia, obowiązujące do końca 2011 r. Dotyczy to m.in. leczenia szpitalnego - poinformowała PAP Marta Banaszak-Osiewicz, rzeczniczka wielkopolskiego NFZ.
Na Podkarpaciu szpitale mają umowy wieloletnie z NFZ i w tym roku podpisały tylko ich renegocjacje. Jak poinformował PAP rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz, Fundusz podpisał już wszystkie 52 renegocjacje umów, w tym 31 z publicznymi placówkami i 21 z niepublicznymi.
Małopolski oddział NFZ rozstrzygnął większość konkursów na świadczenia medyczne finansowane ze środków publicznych. Trwają ostatnie negocjacje m.in. ze stomatologami, w toku jest również kontraktowanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej.
Wszystkie placówki w regionie łódzkim świadczące usługi z zakresu leczenia szpitalnego podpisały już aneksy do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2011 rok - poinformowała rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ Beata Aszkielaniec.
Śląski oddział NFZ zakończył już negocjacje ze świadczeniodawcami, podpisując z nimi protokoły uzgodnień, poprzedzające podpisanie kontraktów. Największą niewiadomą pozostają porady specjalistyczne - wyniki konkursu ogłoszono 20 grudnia, ale nie ma jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć, bo przychodnie mogły do północy w poniedziałek składać odwołania.
Jak poinformowała rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur, postępowanie konkursowe zostało zakończone w listopadzie. Obecnie trwają tzw. dogrywki, ich wyniki zostaną ogłoszone 31 grudnia - dodała.
W woj. dolnośląskim kontrakty na 2011 r. z NFZ podpisały już wszystkie szpitale. Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa dolnośląskiego oddziału NFZ Joanna Mierzwińska, na Dolnym Śląsku w większości przypadków nie podpisywano nowych umów, lecz negocjowano warunki finansowe do zawartych wcześniej umów wieloletnich.
Podlaski NFZ ma zawarte na 2011 rok aneksy do wieloletnich umów ze wszystkimi 34 szpitalami w regionie - poinformował PAP rzecznik podlaskiego oddziału funduszu Adam Dębski. Wyjątkiem są jedynie trzy oddziały w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku (okulistyka, neurologia i rehabilitacja neurologiczna) oraz szpitalny oddział ratunkowy w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach. Na tych oddziałach nie uzgodniono warunków finansowych. Do końca roku nie będzie już negocjacji na ten temat.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.