Ok. 40 więźniów zakładu w Ford, w hrabstwie Sussex na południowym wschodzie Anglii, wywołało w nocy z piątku na sobotę bunt, podpalając kilka budynków, niszcząc meble i wybijając okna. Sytuację udało się opanować dopiero w sobotę przed południem.
Na pomoc dwóm funkcjonariuszom policji i ich czterem pomocnikom, pilnującym więźniów, ściągnięto siły szturmowe służby więziennej i jednostki straży pożarnej w liczbie ok. 140 ludzi.
W nocy więźniowie podpalili pięć budynków, a w sobotę - kolejne trzy. Obecnie teren wokół więzienia patrolują funkcjonariusze służby więziennej z psami. Ośrodkiem buntu było jedno z dwóch skrzydeł więzienia.
Zniszczono m.in. budynki, w którym mieściły się poczta, sala gimnastyczna, pomieszczenie do gier stołowych wraz z dziesięcioma nowo zainstalowanymi stołami do bilardu. Wskutek wysokiej temperatury odkształciły się dachy dwóch budynków. Strat materialnych jeszcze nie oszacowano.
Związek funkcjonariuszy służby więziennej twierdzi, że bunt wybuchł, gdy niektórzy więźniowie odmówili poddania się testowi na obecność alkoholu w krwi.
"W więzieniu wykryto dużą ilość alkoholu" - powiedział dziennikarzom Mark Freeman ze związku. "Wcześniejsza inspekcja skrytykowała władze zakładu karnego w Ford za to, że +tonie on w alkoholu+" - wyjaśnił.
Inspekcja skrytykowała też brak troski władz więziennych o bezpieczeństwo, czego przejawem miały być m.in. niesprawne kamery monitoringu, a także włamania i kradzieże oraz wnoszenie na teren zakładu karnego telefonów komórkowych, alkoholu i narkotyków.
W otwartym więzieniu w Ford przebywają więźniowie uznani za nieskłonnych do przemocy, którym do końca kary pozostało mniej niż dwa lata.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.