W Moskwie odbyło się posiedzenie Wspólnej Grupy Roboczej ds. Dialogu prawosławno-katolickiego.
Stronie prawosławnej przewodniczył igumen Filip Riabych, wiceprzewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego a stronie katolickiej ks. Igor Kowalewski, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Katolickiego Rosji. Towarzyszył mu sekretarz nuncjusza apostolskiego w Rosji, ks. Wiswaldas Kulbokas.
Członkowie Grupy Roboczej wyrazili uznanie i wdzięczność za istotny wkład w rozwój dialogu prawosławno-katolickiego dotychczasowemu nuncjuszowi apostolskiemu w Rosji abp. Antonio Menniniemu, który przeniesiony został na placówkę dyplomacji watykańskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Na spotkaniu zaznajomiono się z funkcjonowaniem utworzonego przez jezuitów Instytutu Filozofii i Teologii im. św. Tomasza z Akwinu. Omówiono problemy związane z wzajemnymi relacjami kościelnymi, w tym problemy zwrotu majątku zagrabionego przez władze sowieckie. Zwrócono uwagę na niezbędność bardziej ścisłego współdziałania w tych sprawach, zwłaszcza tam, gdzie może to wywołać napięcia międzywyznaniowe, tak jak to miało miejsce w Kaliningradzie. Poruszono sprawę stosunków między państwem i Kościołem oraz działalności wspólnot katolickich obrządku bizantyjskiego w Rosji. Pokreślono zbieżność pozycji w wielu aspektach społecznych. Zauważono konieczność pogłębienia współpracy w tej sferze. Dlatego na następne posiedzenie Grupy Roboczej zaproszone będą osoby zaangażowane w działalność społeczną w obydwu Kościołach.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.