Reklama

"Szalone Małolaty" wygrały festiwal kolęd

Zespół wokalny "Szalone Małolaty" z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu zdobył Grand Prix zakończonego w niedzielę 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (Śląskie). To jedna z największych takich imprez w Polsce.

Reklama

Laureatów konkursu ogłoszono podczas koncertu galowego w Sanktuarium Golgoty Wschodu w Będzinie. W grudniowych eliminacjach do festiwalu, zorganizowanych w 33 miejscowościach w Polsce oraz wśród Polonii w Równem i Żytomierzu na Ukrainie wystartowały amatorskie zespoły, chóry i soliści - w sumie blisko 1,8 tys. wykonawców (m.in. chórów, zespołów, solistów), czyli ok. 20 tys. osób.

W przesłuchaniach finałowych, które odbywały się od czwartku do soboty w Będzinie, wzięło udział 136 solistów, zespołów i chórów - łącznie około 1,5 tys. wykonawców-amatorów, od pierwszoklasistów do emerytów.

"Szalone Małolaty" z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu są już laureatami wielu nagród - wygrały m.in. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie, zdobyły też "Złoty Aplauz" na Dziecięcym Festiwalu Piosenki w Koninie. Zespół prowadzi Katarzyna Panicz. Grupa ma już w swoim dorobku płytę - właśnie z kolędami.

Trzyosobowe jury pod przewodnictwem dziekana Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie, prof. Dariusza Dyczewskiego, nagrodziło i wyróżniło łącznie kilkudziesięciu wykonawców. Otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe. Laureat Grand Prix otrzymał 5 tys. zł, ufundowane przez przewodniczącego Solidarności, Piotra Dudę.

Organizowany od 1994 r. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. Dolna granica wieku wynosi siedem lat. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.

Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom-amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności oraz popularyzacja tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Pomysłodawcy imprezy podkreślają, że od początku istnienia cieszy się ona wielkim zainteresowaniem zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

Jury dobrze oceniło poziom artystyczny wykonawców. Każdy z nich musiał zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama