We wtorek przed południem prezydent Bronisław Komorowski spotka się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami społeczności prawosławnej z całego kraju. Weźmie w nim udział ok.120 osób, m.in. samorządowcy, naukowcy i duchowni, w tym metropolita Sawa.
Jak powiedział PAP doradca prezydenta w sprawach związanych z prawosławiem Aleksander Sosna, na co dzień zastępca prezydenta Białegostoku, spotkanie ma pomóc Bronisławowi Komorowskiemu poznać to środowisko. Dodał, że to środowisko "dość liczne w Polsce", a prawosławni pracują we wszystkich zawodach, często zajmując wysokie stanowiska.
Sosna podkreślił, że jest to pierwsze takie spotkanie społeczności prawosławnej z prezydentem RP, zorganizowane w okresie świąteczno-noworocznym społeczności prawosławnej. Według kalendarza juliańskiego Boże Narodzenie, a więc i Nowy Rok, przypadają bowiem trzynaście dni później niż u katolików.
Dodał, że czas noworoczny to okres śpiewania kolęd w prawosławiu, więc tych pewnie nie zabraknie też na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.
Z województwa podlaskiego, uważanego za centrum prawosławia w Polsce, w spotkaniu uczestniczyć będzie grupa prawie 50 osób. To m.in. komendantka miejskiej policji w Białymstoku Irena Doroszkiewicz, rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Jerzy Nikitorowicz czy wójt gminy Orla Piotr Selwesiuk.
Dokładna liczba osób wyznania prawosławnego nie jest znana. Hierarchowie Cerkwi w naszym kraju szacują, że Polsce jest ok. 550-600 tys. prawosławnych.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
W pierwszym tygodniu nowej ofensywy zginęło lub zostało rannych ponad 1000 dzieci.
Prezydent Mnangagwa liczy, że gest ten skłoni Biały Dom do zniesienia sankcji.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Dla Rwandy 7 kwietnia jest początkiem okresu żałoby narodowej, która trwa do 4 lipca.