Ks. prof. Tomáš Halík, czeski duszpasterz i pisarz został nagrodzony tytułem Człowiekiem Pojednania przyznawanym przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Uroczystość nadania tytułu 62-letniemu prezydentowi Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej odbędzie się w sobotę 15 stycznia w Synagodze Nożyków w Warszawie.
Tomáš Halík, urodzony w Pradze, studiował socjologię i filozofię, psychologię kliniczną oraz teologię. Pracował jako psychoterapeuta. Uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny. W 1978 został tajnie wyświęcony na księdza katolickiego, był czynny w opozycyjnych środowiskach intelektualnych oraz w inicjatywach ekumenicznych.
Od 1990 jest rektorem kościoła akademickiego w Pradze, prezydentem Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, od 1997 profesorem Uniwersytetu Karola.
Jego książki ukazały się także w językach niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i polskim. Po polsku wydano ostatnio m.in. „Dotknij ran” i „Drzewo ma jeszcze nadzieję. Kryzys jako szansa”. Niedługo ukaże się „Przenikanie światów” – książka związana z cyklem 18 filmów o religiach świata, które zostały pokazane w kanale Religia.tv.
Ks. Halík uczy wiary pogłębionej, nie patrzy z góry na ateistów, nie obraża się na nowoczesność – podkreślają inicjatorzy nagrody Człowiek Pojednania. Podkreślają też, że zawarte w pismach ks. Halíka wzmianki o religii żydowskiej są zawsze trafne i wykazują głębokie zrozumienie judaizmu, który traktuje jako ważny punkt odniesienia swojej wiary.
Sobotnia uroczystość rozpocznie się od hawdali – uroczystego zakończenia szabatu. Następnie laudację na cześć laureata wygłosi prof. Stanisław Krajewski. Natomiast ks. prof. Tomáš Halík wygłosi wykład zatytułowany „Różnorodność pojednana”.
Uroczystość odbędzie się 15 stycznia o godz. 17.00 w Synagodze Nożyków w Warszawie (ul. Twarda 6).
Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 r. Jej celem jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
Od 1992 r. Rada przyznaje corocznie honorowy tytuł Człowieka Pojednania. Przyznawany jest on osobom spoza Polski, które są szczególnie zasłużone dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce, w uznaniu ich wyjątkowego wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania chrześcijan i Żydów w Polsce.
Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Kluger, oraz rabini: Irving Greenberg z USA i Alon Goshen-Gottsteinz Izraela.
Obecnie przewodniczącymi Rady są prof. Stanisław Krajewski i o. Wiesław Dawidowski, augustianin.
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób