Co z polską prezydencją w UE?

Premier Donald Tusk spotka się w poniedziałek w Warszawie z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Główny temat rozmów to stan przygotowań oraz priorytety polskiej prezydencji w UE.

Tusk poinformował niedawno, że w ramach przygotowań do polskiej prezydencji spotka się też z Victorem Orbanem - premierem Węgier, państwa, które od stycznia objęło przewodnictwo w UE. Premier zapowiedział również dwa spotkania w Parlamencie Europejskim, podczas których będzie mówił o głównych zadaniach polskiej prezydencji we Wspólnocie.

Polska będzie przewodniczyć pracom Rady Unii Europejskiej przez sześć miesięcy; unijne stery przejmiemy 1 lipca 2011 r.

Według ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza, sprawowanie przez Polskę prezydencji w UE jest szansą dla naszego kraju na wzmocnienie pozycji na arenie europejskiej oraz dołączenie do ligi państw z "wyrobioną marką", które są w stanie skutecznie zarządzać Wspólnotą.

"Chcemy się umówić na bardzo konkretną, ścisłą współpracę z przewodniczącym Rady Europejskiej. Zależy nam na tym, żeby nasza prezydencja była harmonijna" - podkreślił minister.

Na liście wstępnych priorytetów polskiego przewodnictwa w UE przyjętych przez rząd w lipcu 2010 r. znalazły się m.in.: negocjacje budżetu na lata 2014-2020, polityka wschodnia, polityka energetyczna, wzmocnienie polityki obronnej i rynku wewnętrznego UE.

Intensywne przygotowania do prezydencji trwają już od 2009 r. - kiedy rząd przyjął kalendarz wykonywania poszczególnych zadań. Od tego czasu udało się m.in. wyszkolić ponad tysiąc urzędników z tzw. korpusu prezydencji, przygotować terminarz spotkań w ramach polskiego przewodnictwa oraz określić jego wstępne priorytety polityczne.

Dowgielewicz poinformował PAP, że Tusk z Van Rompuyem będą też rozmawiać o przyszłości strefy euro. "Polska zgłosiła udział w pracach nad stałym europejskim mechanizmem stabilizacyjnym dla ratowania strefy euro. Zależy nam na stabilizacji europejskiej gospodarki i dobrej przyszłości euro. Jako jedna z największych gospodarek w UE chcemy uczestniczyć w tworzeniu mechanizmu" - powiedział minister.

Pierwsze spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie mechanizmu odbędzie się w poniedziałek i wtorek w Brukseli, Polskę ma na nim reprezentować minister finansów Jacek Rostowski. Poza krajami strefy euro, do prac nad mechanizmem już zgłosiły się obok Polski, Dania i Szwecja.

Inne tematy rozmów Tuska z przewodniczącym Rady Europejskiej to: przygotowania do lutowego szczytu energetycznego UE, program Partnerstwa Wschodniego oraz światowy kryzys gospodarczy.

O godz. 16.35 planowane jest oświadczenia dla prasy Tuska i Van Rompuya.

Przed spotkaniem z szefem rządu, przewodniczący Rady Europejskiej wygłosi wykład w auli dawnego BUW pod tytułem "Wyzwania stojące przed Unią Europejską w 2011 roku".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
wiecej »