Otrzymał nagrodę indywidualną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku naukowego.
„Ogromnie cieszę się z otrzymanej nagrody, która jest nie tylko docenieniem i wyróżnieniem mojej 40-letniej pracy naukowej, ale także darem dla całej naszej archidiecezji. Tu przecież urodziłem się, kończyłem szkoły, przyjąłem święcenia kapłańskie i tu od 32 lat z woli Bożej pracuję jako biskup” – powiedział arcybiskup prof. dr hab. Edward Ozorowski podczas wręczenia mu nagrody indywidualnej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku naukowego.
Wręczenie nagrody odbyło się w Białymstoku, w obecności Kolegium Rektorów UKSW: prof. dr hab. Jerzego Nikitorowicza, rektora Uniwersytetu w Białymstoku, dr hab. Mieczysława Ozorowskiego, dziekana Wydziału Studiów nad Rodziną, prof. UKSW , ks. dr hab. Adama Skreczko, prof. UKSW oraz rektora AWSD w Białymstoku. W imieniu minister Barbary Kudryckiej nagrodę uroczyście przekazał wnioskodawca, ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, rektor UKSW w Warszawie.
„Nagroda, którą dziś otrzymuję, to także wyróżnienie dwóch ośrodków naukowych, z którymi mocno jestem związany. Historia sprawiła, iż oba uniwersytety wywodzą się z Uniwersytetu Warszawskiego. Mam tu na myśli Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (niegdyś Akademia Teologii Katolickiej), z którym jestem związany od 1970 roku oraz Uniwersytet w Białymstoku, gdzie jestem Kierownikiem Międzywydziałowej Katedry Teologii” – podkreślał abp Ozorowski, dziękując za otrzymane wyróżnienie.
Abp Edward Ozorowski jest profesorem zwyczajnym, doktorem habilitowanym nauk teologicznych w zakresie dogmatyki i historii teologii. Od 1970 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym ATK w Warszawie. Doprowadził do powstania rocznika naukowego "Studia Teologiczne" i zredagował jego 10 tomów. W 1980 r. został członkiem Komisji Episkopatu do Spraw Nauki i Ekumenizmu oraz współprzewodniczącym Komisji Mieszanej ds. Ekumenizmu. Obowiązki te pełni do dzisiaj. W 1987 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk teologicznych. W 1992 r. przejął opiekę nad kształceniem teologicznym świeckich i duchownych w archidiecezji białostockiej i podjął pracę w Instytucie Studiów na Rodziną ATK. Od tego roku jest też przewodniczącym rady Naukowej ds. Kolegium Teologicznego i Studium Teologii w Białymstoku. Od 1995 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego ATK (UKSW), od 1999 – kierownika Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.