Jedenastu bezrobotnych rodziców z terenu Małopolski znalazło już pracę w nowych zawodach dzięki programowi "Praca Przyjazna Rodzicom". Projekt finansowany jest w ramach unijnego Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).
Jak poinformowała w środę Sylwia Biernacka z biura projektu, w grudniu zakończyła się pierwsza edycja programu. Obecnie trwa jego druga odsłona, a w kwietniu tego roku rozpocznie się trzecia, ostatnia.
Projekt skierowany jest do rodziców z terenu województwa małopolskiego, zarówno matek, jak i ojców, którzy w związku z urodzeniem i opieką nad dzieckiem pozostają bez pracy. Dotyczy to zarówno osób zarejestrowanych jako bezrobotne, jak i nieaktywnych zawodowo. Warunkiem jest posiadanie wyuczonego zawodu lub doświadczenia zawodowego.
W ramach projektu rodzice przechodzą kilkumiesięczne szkolenia zawodowe przygotowujące do pracy jako przedstawiciel handlowy lub menedżer projektu. Dodatkowo odbywają praktyki u pracodawców, kurs prawa jazdy oraz spotkania z doradcą zawodowym, psychologiem i prawnikiem. Kurs kończy się egzaminem. W trakcie zajęć organizator zapewnia bezpłatną opiekę nad dziećmi.
W pierwszej edycji programu uczestniczyło 30 osób. Po zakończeniu szkolenia 11 spośród nich znalazło pracę, a jedna osoba jest nadal na stażu zawodowym.
Do trwającej właśnie drugiej edycji projektu zostało przyjętych 31 osób: 16 chce zostać menadżerem projektu a 15 przedstawicielem handlowym. W trzeciej edycji, do której zapisy trwać będą od 26 stycznia do 25 lutego, będzie mogło uczestniczyć 30 rodziców z Małopolski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.