56-letni górnik zginął w poniedziałek w należącej do Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice. Pracownika pochwycił będący w ruchu górniczy kombajn chodnikowy. Górnik zginął na miejscu - wynika z informacji Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.
To piąty w tym roku śmiertelny wypadek w polskim górnictwie, a czwarty w kopalniach węgla kamiennego.
Do tragedii doszło w poniedziałek około południa 1050 m pod ziemią, w kopalni Szczygłowice (przed połączeniem z pobliską kopalnią Knurów był to samodzielny zakład). Okoliczności wypadku ustala Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach.
Zmarły górnik pracował jako sztygar oddziału mechanicznego - był osobą dozoru. Nie był zatrudniony bezpośrednio w kopalni, ale w Konsorcjum PRG Gliwice-Bumar, wykonującym specjalistyczne usługi na jej terenie.
Do wypadku doszło nie podczas wydobycia węgla, ale podczas robót przygotowawczych - drążenia chodnika. Służy do tego właśnie kombajn chodnikowy, którego element pochwycił sztygara. Prowadzone postępowanie ma wyjaśnić, dlaczego pracownik znalazł się w nieodpowiednim miejscu podczas ruchu maszyny.
Poprzedni śmiertelny wypadek w polskim górnictwie miał miejsce tydzień temu w kopalni rud cynku i ołowiu, należącej do Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław w Bukownie k. Olkusza. Zginął wówczas 42-letni górnik strzałowy.
Wcześniej, 8 stycznia, jednego dnia w trzech niezależnych wypadkach zginęło trzech górników: dwóch w kopalni Pniówek w Pawłowicach, jeden w zakładzie przeróbczym katowickiej kopalni Wieczorek.
Po tej serii wypadków WUG uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym górnicy mogą anonimowo zgłaszać przypadki naruszania zasad bezpieczeństwa w kopalniach. Oprócz numeru 32 736 19 47 działa także adres e-mail: bhp.uwagi@wug.gov.pl, gdzie również można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące bezpieczeństwa.
W ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęły 24 osoby, w tym 15 w kopalniach węgla kamiennego, osiem w kopalniach rud miedzi, a jeden w górnictwie nafty i gazu. Rok wcześniej śmiertelnych ofiar górniczej pracy było 38 (36 w kopalniach węgla).
Ogółem w 2010 r. w górnictwie odnotowano 5 proc. mniej wypadków niż rok wcześniej. W górnictwie kopalin podstawowych (głównie kopalnie węgla kamiennego, rud miedzi, cynku i ołowiu, kopalnie odkrywkowe oraz otworowe - nafty i gazu) doszło do 3.342 wypadków - 177 mniej niż rok wcześniej.
W podsumowaniu za ubiegły rok kopalnie węgla kamiennego, gdzie wypadków jest wciąż najwięcej, statystycznie wypadają lepiej od niektórych innych gałęzi górnictwa - liczba wypadków ogółem zmalała tam o 6,6 proc. (mniej o 184). W górnictwie rud miedzi poszkodowanych w wypadkach zostało 560 osób, czyli o 3,11 proc. mniej niż w roku poprzednim; więcej było tu jednak wypadków śmiertelnych.
Statystyka wykazała, że w ubiegłym roku ponad tysiąc wypadków (ponad 30 proc.) było spowodowanych potknięciem, poślizgnięciem lub upadkiem pracownika.(PAP)
mab/ abr/
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.