Werbiści i migranci

Zobacz film przedstawiający pracę Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu.

Wszystko zaczęło się od pracy z nielegalnymi migrantami na stadionie X-lecia. Na bazie tego doświadczenia werbiści założyli Centrum Migranta w 2005 r. w swoim domu misyjnym w Warszawie.

Centrum Migranta Fu Shenfu Werbiści i migranci

Werbistowskie zaangażowanie na rzecz migrantów i uchodźców rozpoczęło się w latach osiemdziesiątych XX w., gdy do Polski przyjeżdżały grupy obcokrajowców zaangażowanych w przemysł motoryzacyjny. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku przybyli do Polski migranci ze  Sri Lanki, Pakistanu i Afganistanu. W tym samym czasie coraz więcej uchodźców i migrantów przyjeżdżało z Czeczenii i Inguszetii oraz z krajów afrykańskich. Przebywali oni w specjalnych ośrodkach przeznaczonych dla cudzoziemców.

"Do tych ośrodków, razem z siostrami ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości założonych przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty, zaczął jeździć o. Edward Osiecki SVD. Jego zaangażowanie sprawiło, że coraz więcej migrantów zaczęło prosić o pomoc, nie tylko duszpasterską" - czytamy na stronie ośrodka.

Zwiększająca się liczba migrantów i uchodźców oraz związane z tym nowe wyzwania sprawiły, że werbiści utworzyli „Ośrodek Migranta Fu Shenfu".  Działalność i pomoc Ośrodka Migranta dotyczy legalizacji pobytu oraz pomocy w znalezieniu pracy; nauki j. polskiego; wszystkich spraw duszpasterskich i katechetycznych. "Polski jest łatwy" to jeden z projektów pomocy migrantom realizowany przez Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu z Warszawy.

Centrum Migranta Fu Shenfu Polski jest łatwy

"W Centrum Migranta pragniemy odpowiadać na konkretne potrzeby migrantów, ale nade wszystko chcemy z nimi po prostu być. Pragniemy tworzyć przestrzeń spotkania, tak, aby wszyscy ci którzy przekraczają próg naszego Centrum czuli się przyjęci, czuli, że nie są sami" - informują werbiści.

Centrum Migranta Fu Shenfu Imigranci z Wietnamu dla życia

Więcej o Centrum Migranta na stronie www.migrant.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Niedziela
dzień
2°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
wiecej »