Białoruś jest "Kubą Europy"

Białoruś jest "Kubą Europy", a jej naród pragnie wolności tak samo jak dziesiątki tysięcy ludzi, którzy wyszli na ulice Tunisu czy Kairu - oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla agencji Associated Press.

Sikorski ostrzegł, że taka sama nagła zmiana przywództwa jak w Tunezji - której dyktator został obalony w styczniu po 23 latach u władzy - może się dokonać na Białorusi.

AP przypomina, że w środę polski minister był gospodarzem międzynarodowej konferencji "Solidarność z Białorusią", podczas której obiecano środki na wsparcie demokratycznych przemian na Białorusi.

Szef polskiej dyplomacji przyznał, że rządy twardej ręki, sprawowane na Białorusi przez Alaksandra Łukaszenkę są trudnym problemem. "Próbowano wszystkiego, ale problem pozostaje. Ale sądzę, że Tunezja i Egipt pokazują, jak wybuchowy może być rzekomy stan stabilności" - powiedział.

AP odnotowuje, że Łukaszenka powiedział swym zwolennikom, iż wspieranie przez Polskę białoruskiej opozycji jest częścią kampanii, mającej na celu podział Białorusi i włączenie jej części z powrotem do granic Polski.

"To taka sama prawda, jak te 80 proc. (głosów, które Łukaszenka - jak twierdzi - zdobył w niedawnych wyborach)" - powiedział Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji powiedział też, że mimo oficjalnego stanowiska Moskwy, uznającej wybory na Białorusi za sprawę wewnętrzną tego kraju, nie spotkał jeszcze "żadnego z rosyjskich przywódców, który wierzy w ogłoszone (w Mińsku) rezultaty".

Sikorski podkreślił też: "Nawet teraz nie opowiadamy się za izolowaniem Białorusi, nie opowiadamy się za wydaleniem jej z Partnerstwa Wschodniego. Nie opowiadamy się za zerwaniem wszelkich więzi. Nasza warunkowa polityka, zarówno Polski jak i UE, oznacza, że jeśli warunki na Białorusi się zmienią, nasza oferta, nasze stosunki, też mogą się zmienić".

«« | « | 1 | » | »»
 • MOSCARDI
  03.02.2011 17:34
  +Jak by to powiedział K. Marks: widmo rewolucji znowu zaczyna krążyć po świecie.. W Białorusi nie wyobrażam sobie rewolucji, Łukaszenko jest na rękę Putinowi. A bez obowiązkowej służby wojskowej nie pchał bym się w konflikt wewnętrzny na Białorusi, skoro tam trzyma łapę niedźwiedź z Kremla..
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »