„Wierzę, że sumienie osób czy osoby, która dokonała tej kradzieży, zostanie poruszone i ten symboliczny eksponat zostanie zwrócony” – napisał prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk w oświadczeniu wydanym po kradzieży pierścienia kardynała Wyszyńskiego.
Prymas Polski przebywa obecnie w Rzymie, gdzie uczestniczy w posiedzeniu Fundacji Jana Pawła II. W oświadczeniu wyraził ból i smutek z powodu kradzieży pierścienia, a także nadzieję, że ta cenna pamiątka zostanie Kościołowi gnieźnieńskiemu zwrócona.
„Z zaskoczeniem i dotkliwym bólem przyjąłem informację o kradzieży, jakiej dokonano ostatnio w prymasowskiej katedrze gnieźnieńskiej. Łupem chciwych ludzi stał się pierścień Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, umieszczony na wystawie przygotowanej z okazji Roku Prymasa Tysiąclecia w archidiecezji gnieźnieńskiej” – napisał abp Kowalczyk.
Metropolita gnieźnieński przypomniał, że skradziony pierścień był „darem biskupów polskich, ofiarowanym mu z okazji 1000-lecia chrztu Polski. i „miał więc kierować nasze myśli w stronę Wielkiego Prymasa, który zapisał się na trwałe w historii Polski i Kościoła w Polsce”.
„Wierzę i mam nadzieję, że sumienie osób czy osoby, która dokonała tej kradzieży, zostanie poruszone i ten symboliczny eksponat zostanie zwrócony” – stwierdził obecny prymas.
Kończąc oświadczenie, abp Kowalczyk zapewnił, że prosi „Boga w modlitwie o obudzenie sumienia człowieka, który dokonał tego czynu, a także o przebaczenie i miłosierdzie dla niego”.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.