Paser aresztowany

Sąd aresztował we wtorek 55-letniego właściciela lombardu z Konina, podejrzanego o zakup skradzionego pierścienia prymasa Stefana Wyszyńskiego. Do kradzieży pierścienia doszło w lutym w katedrze gnieźnieńskiej.

Pierścień po kradzieży został prawdopodobnie zniszczony, a jego elementy sprzedane w kraju i za granicą. Aresztowanemu mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

Jak poinformował we wtorek PAP prokurator rejonowy w Gnieźnie Piotr Gruszka, mężczyzna przyznał się do kupienia złomu metali szlachetnych, stwierdził przy tym, że nie wiedział, iż pochodzi on z kradzieży. Śledczy wyjaśniają, czy złom metali szlachetnych znaleziony w poniedziałek u zatrzymanego mógł być pozostałościami po pierścieniu. "Będziemy dokonywać ustaleń, być może z udziałem biegłego. Znaleziony element jest tak zniekształcony, że trudno rozpoznać co to jest" - powiedział Gruszka.

Trwają poszukiwania kamieni szlachetnych pochodzących z pierścienia. Miały one zostać sprzedane w Belgii.

Do kradzieży pierścienia z wystawy znajdującej się w katedrze gnieźnieńskiej doszło w lutym. Sprawca otworzył gablotę dopasowanym kluczem.

W marcu policjanci ze specjalnej grupy poszukiwawczej natrafili na trop złodziei w okolicach Tczewa w woj. pomorskim. Ustalili, że zameldowali się oni w hotelu w miejscowości Pelplin. Zatrzymano tam trzy osoby, wśród nich Mieczysława W. i Barbarę R. Podczas przeszukania pokoju hotelowego i samochodu, którym dysponowali, policjanci znaleźli klucze, wytrychy i inne urządzenia służące do włamań.

Pierścień pochodził z 1966 roku. Był to dar biskupów polskich dla kardynała Stefana Wyszyńskiego z okazji 1000-lecia chrztu Polski. Był wykonany ze srebra, pozłacany na całej powierzchni, z kilkoma kamieniami szlachetnymi. Umieszczony był na nim wizerunek Matki Bożej. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk zapowiedział w kwietniu, że powstanie replika skradzionego pierścienia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  11°C Niedziela
  dzień
  13°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »