Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2021 roku w Kościele katolickim na świecie.
LIPIEC
1. Kanada. Do zbezczeszczenia 10 kościołów: 6 katolickich (w tym katedry Najświętszej Maryi Panny) i 4 protestanckich doszło w Dniu Kanady w Calgary – prawie półtoramilionowym mieście w prowincji Alberta w środkowo-zachodniej części kraju. Od zachodu graniczy ona z terytoriami zamieszkałymi przez Indian w Kolumbii Brytyjskiej, na których wcześniej podpalono 4 świątynie. Wszystkie te wydarzenia miejscowe władze łączyły z protestem przeciwko roli Kościoła katolickiego w przeszłości w systemie szkół dla dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Od maja w kraju trwała dyskusja w sprawie bolesnych losów ponad 150 tysięcy dzieci z miejscowych plemion indiańskich, które od drugiej połowy XIX wieku niemal do końca lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia uczyły się w przeznaczonych dla nich szkołach w całym kraju. Placówki te były zarządzane przez państwo, ale w większości prowadził je Kościół katolicki. Wskutek wadliwego programu nauczania, nastawionego przede wszystkim na szybką asymilację ludności tubylczej, a także z powodu stosowanej tam przemocy i ciężkich warunków, zmarło w tym szkołach we wspomnianym okresie co najmniej 6 tys. dzieci. Okazją do podjęcia tego trudnego zagadnienia było odkrycie w połowie maja br. na terenie byłej szkoły w Kamloops w zachodniokanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska zbiorowego grobu 215 dzieci, które uczęszczały do tej placówki. Po doniesieniach o odnalezieniu nieoznaczonych grobów na terenach byłych szkół dla rdzennych dzieci, Kościół katolicki w całej Kanadzie stał się ofiarą licznych ataków. 26 września Konferencja Biskupów opublikowała oświadczenie, w którym przeprosiła członków społeczności indiańskich ludów tubylczych, którzy w kanadyjskich szkołach prowadzonych przez Kościół, doświadczyli krzywd. Biskupi zobowiązali się do stosownego zadośćuczynienia i wyrazili bliskość z ofiarami.
22. Watykan. Dokument Franciszka „Traditionis Custodes”, ograniczający używanie przedsoborowego rytu Mszy św. w Kościele powszechnym, wywołał mieszane uczucia i reakcje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie przeprowadzano analizy i oceny motu proprio przede wszystkim na gruncie politycznym. Komentatorzy przyznawali, że rzeczywiście reguluje ono zagadnienia liturgiczne, ale w ścisłym kontekście polityki kościelnej, zwracając przy tym uwagę, że w załączonym do dokumentu liście do biskupów papież pisze otwarcie, iż stara liturgia (tzw. Msza Trydencka) była często wykorzystywana do przeciwstawiania się Soborowi Watykańskiemu II (1962-65).
23. Japonia. Otwarcie 32. Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2021. Franciszek pozdrowił uczestników. "W obecnym okresie pandemii niech te igrzyska będą znakiem nadziei, znakiem powszechnego braterstwa w duchu zdrowej rywalizacji" – życzył papież. Niestety w czasie olimpiady nie było posługi duszpasterskiej w kościołach dla sportowców w związku ze stanem wyjątkowym, wprowadzonym w metropolii tokijskiej, aby kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa.
26. Afganistan. Do Rzymu zostali ewakuowani ostatni misjonarze, którzy przez minione lata posługiwali w tym kraju: włoski barnabita o. Giovanni Scalese, który był tam przełożonym misji katolickiej oraz pięć sióstr zakonnych. Wraz z nimi ewakuowano 18 niepełnosprawnych dzieci, którymi siostry się zajmowały. 30 sierpnia, 20 lat po rozpoczęciu interwencji wojskowej w Afganistanie, Amerykanie wycofali z tego kraju swoich ostatnich żołnierzy.
SIERPIEÑ
8. Indie. Indie są jednym z krajów najboleśniej dotkniętych skutkami koronawirusa. We wszystkich świątyniach modlono się w intencji powstrzymania pandemii. W stołecznej katedrze w Delhi sprawowano nabożeństwo błagalne, podczas którego zawierzono kraj Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. W specjalnej nocie miejscowy episkopat przypomniał, że ten azjatycki kraj przeżywa bardzo krytyczny moment ze względu na pogłębiający się kryzys zdrowotny. Dane mówiły o ponad 31 mln zakażeń i 418 tys. zgonów, przy czym kampania szczepień objęła zaledwie 6,3 proc. ludności. Z powodu obowiązujących ograniczeń sanitarnych dotyczących udziału w liturgiach Msze z katedr transmitowane były online. W zdominowanych przez wyznawców hinduizmu Indiach żyje 18 mln łacińskich katolików, należących do 132 diecezji.
17. Liban. Ekumeniczna Rada Kościołów Bliskiego Wschodu (MECC) alarmuje, że sytuację w tym kraju cechuje ogromny chaos. Jeżeli nie zostaną przeciwko temu podjęte stanowcze środki, zachodzi niebezpieczeństwo „ostatecznego rozpadu społeczeństwa i państwa”. Według MECC sytuacja osiągnęła kolejny punkt krytyczny po eksplozji 15 sierpnia cysterny z benzyną w regionie Akkar w północnym Libanie. Na skutek wybuchu zginęło tam 28 osób. Patriarcha maronicki kard. Béchara Raï ostrzegł przed polityczną lub sekciarską instrumentalizacją tragedii w regionie Akkaru. Zaapelował do polityków i władz bezpieczeństwa o opanowanie sytuacji. W zamieszkanej w większości przez chrześcijan wiosce Tleil w pobliżu granicy z Syrią, wybuchła 15 sierpnia cysterna z paliwem, które prawdopodobnie było przeznaczone do przemytu do Syrii. Zginęło co najmniej 28 osób, a 79 zostało rannych, w tym kilka ciężko.
17. Haiti. Kościół wezwał uzbrojone gangi do zgody na zawieszenie broni. Miało to ułatwić dostarczenie pomocy humanitarnej do dotkniętych trzęsieniem ziemi obszarów w południowo-zachodniej części wyspy. Premier Ariel Henry zarządził trzydniową żałobę narodową. Trzęsienie ziemi 14 sierpnia o sile 7,2 w skali Richtera zabiło 2200 osób a 30 tys. ucierpiało.
22. Świat. Po raz drugi obchodzony był Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Inicjatywa ta ma przypominać społeczeństwom o nienaruszalnym miejscu wolności sumienia i religii w katalogu praw człowieka. W 2019 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ ustanowiono 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Stało się to w reakcji na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji na tym tle. Prześladowania dotyczą przedstawicieli różnych wyznań, ale aż 80 proc. z nich to chrześcijanie. O intensyfikacji zjawiska świadczą doniesienia różnych organizacji międzynarodowych, m.in. raport Open Doors, według którego ok. 340 mln chrześcijan jest obecnie narażonych na wyjątkowo ciężkie prześladowania – o 80 mln więcej niż w poprzednim roku. Między rokiem 2019 a 2020 liczba chrześcijan zamordowanych z powodu swojej wiary wzrosła o 60 proc.
24. Ziemia Święta. W doświadczonych wojną i ubóstwem krajach Bliskiego Wschodu odbyła się niezwykła peregrynacja relikwii Krzyża Świętego. Odwiedziły one Syrię, Liban i Irak. Towarzyszyła temu wystawa przybliżająca najważniejsze miejsca Ziemi Świętej pt. „Ziemia ukochana przez Jezusa”.
WRZESIEŃ
5. Węgry. Po rocznym opóźnieniu, spowodowanym pandemią koronawirusa, z udziałem 6 tys. zarejestrowanych uczestników rozpoczął się w Budapeszcie 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny (MKE). Cały tydzień był poświęcony pogłębieniu zrozumienia Eucharystii. Gospodarzem, kolejnego, 53. Kongresu w 2024 r. będzie Quito, stolica Ekwadoru.
12. Węgry. Msza św. z udziałem 100 tys. wiernych na budapeszteńskim Placu Bohaterów na zakończenie 52. MKE, spotkania w Muzeum Sztuk Pięknych z prezydentem i premierem, episkopatem i delegacją Rady Ekumenicznej oraz przedstawicielami wspólnot żydowskich złożyły się na siedmiogodzinną wizytę apostolską Franciszka w stolicy Węgier. Były one pierwszym etapem 34. podróży zagranicznej i 54. krajem, który papież Bergoglio odwiedził dotychczas w czasie swojego pontyfikatu.
12-15. Słowacja. Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Šaštínie z udziałem ponad 50 tys. wiernych, bizantyjska Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma w Preszowie dla 30 tys. wiernych, spotkania z Ekumeniczną Radą Kościołów, przedstawicielami życia społecznego i politycznego, duchowieństwem, Żydami w Bratysławie, z Romami i młodzieżą w Koszycach oraz odwiedziny ośrodka dla bezdomnych Betlejem w Bratysławie złożyły się na wizytę apostolską Franciszka w Słowacji w dniach 12-15 września br. Hasłem jego 34. podróży zagranicznej były słowa: "Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”. W czasie tej pielgrzymki papież pozostawił słowackiemu Kościołowi i Kościołowi powszechnemu wiele inspiracji i zachęt. Apelował o Kościół, który winien być "płonącą lampą Ewangelii", wspólnotą, która pragnie pociągać ludzi do Chrystusa z radością Ewangelii, a nie "fortecą, potentatem, zamkiem położonym wysoko, który patrzy na świat z dystansem i samowystarczalnością". Papieskie przesłanie zawierało w sobie ważny wymiar kościelny, duszpasterski, ekumeniczny, międzyreligijny i europejski.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.