Większość kapłanów diecezji sosnowieckiej ma już nową legitymację. Potwierdza ona przynależność do diecezji i upoważnienie do odprawiania Mszy św. i spowiadania. Legitymacja ma kształt przypominający dowód osobisty lub prawo jazdy.
Każdy ksiądz po święceniach otrzymuje legitymację. Potwierdza ona, że może spowiadać i odprawiać Mszę św. Jest ona szczególnie ważna w czasie wyjazdu poza diecezję, gdy kapłan zgłasza się do miejscowego proboszcza z prośbą o możliwość odprawienia Mszy św. Zdarzały się przypadki osób podszywających się pod duchownych. Legitymacja uwiarygodnia osobę, która chce np. celebrować Eucharystię.
- Do tej pory w naszej diecezji legitymacja miała kształt książeczki przypominającej dawne dowody osobiste. Był to niewygodny, łatwo ulegający zniszczeniu dokument. Stąd już 23 czerwca ubiegłego roku bp Grzegorz Kaszak podjął decyzję o zamianie legitymacji u księży, którzy mają pozwolenie na spowiadanie bezterminowe, do odwołania. Wynajęty fotograf każdemu kapłanowi zrobił zdjęcie, które zostało wdrukowane w plastykową kartę – wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień z sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej.
Na nowej legitymacji umieszczono podstawowe dane o kapłanie: jego imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, zdjęcie i numer legitymacji. Prócz tego znajduje się łaciński tekst informujący, że dokument wydała Kuria Diecezjalna w Sosnowcu oraz że upoważnia on właściciela legitymacji do sprawowania sakramentów. Jest także wdrukowana pieczęć diecezji, podpis biskupa i kanclerza Kurii Diecezjalnej.
Obok na zdjęciach można zobaczyć, jak nowa legitymacja wygląda.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.