Reklama

80-lecie Radia Watykańskiego

Radio Watykańskie kończy 80 lat. Dokładnie 12 lutego przypada rocznica jego założenia w 1931 r. Z tej okazji 10 lutego w Muzeach Watykańskich odbyła się specjalna konferencja przypominająca dzieje, dzień dzisiejszy oraz perspektywy i wyzwania stojące przed papieską rozgłośnią.

Reklama

Jednocześnie zainaugurowano okolicznościową ekspozycję, którą można będzie zwiedzać w hallu wejściowym Muzeów Watykańskich.

Jednym z prelegentów był dyrektor rozgłośni, a zarazem rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Zwrócił on uwagę na gwałtowny rozwój mediów elektronicznych w ciągu ostatniego dwudziestolecia, co stało się też udziałem Radia Watykańskiego. Czy jest to zatem jeszcze radio, czy może już raczej wielka wspólnota dziennikarzy i techników w służbie Ojca Świętego? – pytał retorycznie włoski jezuita, skłaniając się raczej ku drugiej sugestii. Wskazał przy tym, że owa wspólnota obejmuje również wielkie spektrum kultur i języków, prawdopodobnie największe wśród tego rodzaju międzynarodowych rozgłośni. Odzwierciedla to powszechność Kościoła, a jednocześnie docenia różnorodność w świecie zagrożonym globalną homogenizacją kultury. Dzięki temu słowo Papieża dociera do ludzi ponad granicami i barierami, korzystając również z najnowszych technologii cyfrowych.

Na konferencji przemawial także kard. Giovanni Lajolo. Przypomniał on, że w tym roku przypadają dwie ważne rocznice najważniejszych mediów Stolicy Apostolskiej: 150-lecie „Osservatore Romano” i 80-lecie Radia Watykańskiego (RV).

Zauważył, że RV przez wiele lat działało w warunkach istnienia totalitaryzmów opresyjnych i odrzucających wolność religijną. Radio Watykańskie było wówczas najodpowiedniejszym, często jedynym narzędziem szerzenia przesłania wiary i wolności, zdolnym do pokonywania zamkniętych wówczas granic oraz do docierania do domów i miejsc, gdzie nadal żywi się, nierzadko w ukryciu, a nawet z zarażeniem własnego życia, nadzieję na lepsze czasy.

Po wielkim wydarzeniu, jakim było Vaticanum II, RV jest powołane i zachęcane do dalszego, coraz skuteczniejszego udziału w misji ewangelizacji i przewodnictwa moralnego, jakie sprawuje papiestwo w dzisiejszym świecie – dodał hierarcha.

O posłannictwie rozgłośni na polu głoszenia Ewangelii mówił ks. Federico Lombardi. „Jak głosić to przesłanie skutecznie, jasnym i zrozumiałym językiem, aby dotarło do jak największej liczby osób, do ich umysłów, serc, aby móc je poruszyć” – zastanawiał się dyrektor radiostacji. Podkreślił, że w tym celu należy odpowiednio przystosować orędzie, które się przyjmuje, utożsamić się z nim, aby móc następnie przeżyć je i przekazać w sposób wiarygodny za pomocą odpowiednich języków, sposobów wyrażania się i technologii.

Włoski jezuita zaznaczył, że kierowana przezeń stacja stosuje różne środki w celu szerzenia swego przesłania: łącza satelitarne, internet i wiele innych najnowszych technologii. „Ale ta wielka rozmaitość działań budzi pytanie: czy jeszcze jesteśmy radiem? Czy raczej wielką wspólnotą ludzi mediów i techników w służbie misji Ojca Świętego, która próbuje stosować najlepsze drogi komunikowania się, we współpracy z tymi wszystkimi, którzy mogą przyczynić się do powodzenia tej misji?” – postawił pytanie ks. Lombardi. I sam sobie odpowiedział, że „chyba jesteśmy po trosze tym”.

Dyrektor generalny poinformował, że pracownicy RV tworzą wspólnotę międzynarodową i wielokulturową. Według niego rozgłośnia papieska ze swymi 40 językami i 15 alfabetami, jakich one używają, jest prawdopodobnie największą radiostacją na świecie. „Napawa nas to dumą i uważamy to zróżnicowanie językowe za bogactwo w służbie Stolicy Apostolskiej” – dodał jezuita.

Ks. Peter Wells zaznaczył, że w czasach nowych sposobów komunikowania się i nowych możliwości technicznych radio papieskie musi się coraz bardziej otwierać na świat. „Winno ono być głosem Kościoła, aby przeciwstawić się tym, którzy twierdzą, że Kościół nie jest w stanie odnawiać się od środka, okazując zarazem wolę oczyszczania się, do czego zachęca papież” – oświadczył przedstawiciel Sekretariatu Stanu.

Obchodzące 80-lecie Radio Watykańskie będzie w tym roku gospodarzem spotkania plenarnego Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Organizacja ta gromadzi publiczne (niekomercyjne) rozgłośnie radiowe i telewizyjne z Europy, Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Posiedzenie odbędzie się w dniach od 28 do 30 kwietnia w watykańskim ośrodku konferencyjnym przy siedzibie Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Uczestnicy sesji zostaną też przyjęci przez Papieża.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama