„Zjednoczenie z Bogiem jest możliwe dla każdego, niezależnie od statusu społecznego, materialnego, a także od stanu zdrowia” – napisał w liście do chorych kard. Stanisław Dziwisz z okazji XIX Światowego Dnia Chorego.
Metropolita krakowski zachęca osoby cierpiące i niepełnosprawne, aby czytały i wsłuchiwały się w Pismo Święto, „ponieważ ono pogłębia komunię z Bogiem i rzuca światło na nasze życie”. W liście skierowanym do osób chorych i niepełnosprawnych archidiecezji krakowskiej, kard. Dziwisz zapewnił, że osoby cierpiące zawsze są obecne w jego modlitwach i w pasterskiej posłudze. Zdaniem hierarchy bardzo ważna jest świadomość, że także w cierpieniu i chorobie, nikt nie jest sam. „Nie widzimy Chrystusa, często nie odczuwamy Jego obecności, ale wiara mówi nam wyraźnie: On jest z nami. Wytrwajcie w tej wierze, umacniajcie ją i trwajcie przy Chrystusie” – napisał kardynał.
Według niego odpowiedzią na obecność Boga przy nas jest pragnienie zjednoczenia z Nim. „Zjednoczenie z Bogiem jest możliwe dla każdego, niezależnie od statusu społecznego, materialnego, a także od stanu zdrowia” – twierdzi kard. Dziwisz. „Naszą troską powinno być to, by nie obrazić i nie odrzucić Boga, by unikać zła, aby grzech nas nie opanował” – dodaje.
Metropolita krakowski wyjaśnia ponadto, że bycie w komunii z Bogiem to także czerpanie z przykładu Matki Najświętszej, która była zasłuchana w Słowo Boże. Pismo Święte mówi nam o Bogu, o Jego działaniu, o Jego miłości, kim jest i jak dzisiaj jest z nami. „Poprzez nie przychodzi dziś do nas Pan Jezus, mówi do naszych serc i działa” – zwrócił uwagę hierarcha i dodał, że w ten sposób pogłębia się komunia z Bogiem. „Słowo to jest dobrą nowiną dla nas, jest ogłaszaniem ‘roku łaski od Pana’, daje nam przejrzenie i rzuca światło na nasze życie” – zaznaczył kardynał.
W liście kard. Dziwisz zachęca chorych i cierpiących do częstego brania do rąk Bożego Słowa. „Czytajcie sami Pismo święte i wsłuchujcie się także w Słowo Boże czytane w liturgii, zastanawiajcie się nad nim, słuchajcie homilii i komentarzy” – apeluje metropolita krakowski. „Módlcie się słowami psalmów, niech Boże Słowo żyje w Was” – dodaje.
Kardynał zachęca także osoby odwiedzające chorych, „aby trwając przy nich czytali im Słowo Boże”, ponieważ często nie znajdujemy odpowiednich słów, gdy stajemy wobec cierpienia. „Niech Boże Słowo będzie wtedy pociechą dla nas wszystkich” – napisał.
Metropolita wyznał, że beatyfikacja Ojca Świętego to oficjalne potwierdzenie przez Kościół, że Jan Paweł II jest w pełni w komunii z Bogiem w niebie. „Nie byłoby jej bez wcześniejszego, nieustannego zjednoczenia z Bogiem: w zdrowiu, kiedy chodził po górach i pielgrzymował, i w chorobie, a także w śmierci na oczach całego świata” – uważa kard. Dziwisz. I dodaje, że komunia ta nie byłaby możliwa bez codziennego wsłuchiwania się w Słowo Boga, które następnie na wiele sposobów przekazywał nam przez swoje homilie, katechezy i przemówienia. „Ta jego komunia całego życia zaowocowała pełnym zjednoczeniem z Bogiem w niebie” – uważa kardynał.
Kard. Dziwisz w liście przypomniał, że w Krakowie odbędzie się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia, ponieważ właśnie w Łagiewnikach znajduje się światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Kardynał podkreślił, że po jego zakończeniu rozpocznie się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego razem z relikwiami bł. Jana Pawła II po całej archidiecezji krakowskiej.
Główne obchody XIX Światowego Dnia Chorego w archidiecezji krakowskiej odbyły się w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie–Łagiewnikach.
W czasie Eucharystii chorzy i starsi uczestnicy pielgrzymki otrzymali sakrament namaszczenia chorych.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.