„Chrześcijańska wiara w Boga i dialog międzyreligijny: Jaka teologia dialogu?” – to temat spotkania Komisji Doktrynalnej Konferencji Episkopatu Francji (CEF). Doroczną sesję tym razem zorganizowano w Lyonie. Udział w tym wydarzeniu zapowiedziała prawie połowa francuskich biskupów.
Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację Francji, z wielomilionową obecnością islamu, ale również z widoczną obecnością innych religii, choćby buddyzmu, temat jest bardzo ważny i zarazem delikatny. Jak napisał rzecznik prasowy episkopatu Francji ks. Bernard Podvin, „stawiane pytania i odpowiedzi nie powinny utrudniać czy uniemożliwiać dialogu, ale przeciwnie, powinny pozwolić nabrać pewnego dystansu, by ożywić dialog”.
Na spotkanie zaproszono teologów, biblistów, patrologów zajmujących się problematyką relacji i dialogu z innymi religiami. Obecny będzie arcybiskup Lyonu, kard. Philippe Barbarin, osobiście zaangażowany w dialog z islamem, bp Michel Santier z Créteil, przewodniczący komisji francuskiego episkopatu ds. dialogu międzyreligijnego, oraz Azzedine Gaci, przewodniczący Regionalnej Rady Kultu Muzułmanów.
Zapowiedziane tematy to, m.in.: „Jak św. Paweł mówi o Bogu w kontekście bogów pogańskich?”, „Chrześcijańska wiara w Boga w świecie starożytnym i w kontekście relacji z innymi religiami” czy „Chrześcijańska wiara w Boga wobec pluralizmu religijnego?”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.