Możemy mówić o eucharystycznej naturze celibatu, wynikającej z ofiary – uważa Benedykt XVI, a jego nauczanie przypomina kard. Mauro Piacenza na łamach „L'Osservatore Romano”.
Ostatni odcinek cyklu dotyczącego kwestii celibatu w nauczaniu papieży został poświęcony Benedyktowi XVI. Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa owo przypomnienie nauczania Ojca Świętego rozpoczyna od 24 adhortacji posynodalnej Sacramentum caritatis z 22 lutego 2007 roku, w którym Ojciec Święty podkreśla „więź pomiędzy celibatem a Eucharystią”.
„Jeśli ta teologia urzędu nauczycielskiego przyjęta zostanie w sposób autentyczny i rzeczywiście wprowadzona w życie w Kościele, przyszłość celibatu będzie świetlana i owocna, ponieważ będzie przyszłością wolności i świętości kapłańskiej. Moglibyśmy w związku z tym mówić nie tylko o 'naturze oblubieńczej' celibatu, ale i o jego 'naturze eucharystycznej', wynikającej z ofiary, jaką Chrystus czyni nieustannie z siebie dla Kościoła i która w sposób oczywisty odzwierciedla się w życiu kapłanów”.
Kard. Piacenza odnotowuje również szereg wystąpień Benedykta XVI na ten temat w czasie niedawnego Roku Kapłańskiego, na zakończenie zaś stwierdza: „Jak mógłby Kościół żyć bez zgorszenia celibatu? Bez mężczyzn gotowych potwierdzić w teraźniejszości, także i nade wszystko poprzez własne ciało, rzeczywistość Boga? Stwierdzenia te znalazły spełnienie i w jakimś sensie ukoronowanie w nadzwyczajnej homilii, wygłoszonej na zakończenie Roku Kapłańskiego, w której papież modlił się, abyśmy, podobnie jak Kościół, wolni byli od mniejszych skandali, ażeby ujawnił się prawdziwy skandal historii, którym jest Chrystus Pan”.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.