Reklama

Trzymajcie się prawdy

Profesor, który postawił sobie jakieś inne cele ponad prawdą, w sensie moralnym przestaje być profesorem wyższej uczelni – podkreślił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

Reklama

Metropolita poznański przewodniczył uroczystym nieszporom w święto katedry św. Piotra. W nabożeństwie odprawianym w najstarszej katedrze na ziemiach polskich wzięli udział profesorowie i wykładowcy wszystkich poznańskich wyższych uczelni.

– Prawdziwe niebezpieczeństwo polega ciągle na tym, że nauczyciel akademicki ucieka od prawdy i jej wymogów, zwłaszcza etycznych – podkreślił w Poznaniu wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

„Każdy profesor jest zawsze i wszędzie zobowiązany do wierności prawdzie” – przekonywał metropolita poznański. „W życiu prawdą profesorów nie krępują żadne programy, zarządzenia, ani instytucje. Profesor, który postawił sobie jakieś inne cele ponad prawdą, w sensie moralnym przestaje być profesorem wyższej uczelni, choćby posiadał uprawniające go do tego dyplomy” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański odniósł się w swoim przemówieniu do listu w obronie prawdy napisanego przez przedstawicieli środowiska akademickiego Warszawy i opublikowanego na łamach dziennika „Rzeczpospolita”. „Gdzie brakuje poszukiwania i poznania prawdy, tam nie ma prawdziwego ducha akademickiego” – podkreślił abp Gądecki.

Zdaniem metropolity poznańskiego wiara w Boga nie tłumi tego poszukiwania, wprost przeciwnie, jeszcze bardziej zachęca do poszukiwania prawdy. „Gdy profesorowie nie odnoszą się do prawdy jako najgłębszej potrzeby własnego intelektu i gdy ta prawda ich nie przemienia, uniwersytet przestaje być uniwersytetem” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił także konieczność przekazywania przez profesorów odkrytej prawdy. „Zadaniem wyższej uczelni jest nie tylko poszukiwanie prawdy, wierność prawdzie, ale również jej przekazywanie, czyli dosięganie słuchacza prawdą” – przekonywał abp Gądecki. Jego zdaniem trudności, jakie w ostatnich czasach w relacjach profesor-student przyniosła masowość nauczania, jeszcze bardziej potwierdziły zapotrzebowanie na profesorów, którzy są dla studentów prawdziwymi mistrzami i przewodnikami.

Nieszpory, którym przewodniczył abp Gądecki rozpoczęły duchowe przygotowanie wiernych archidiecezji poznańskiej do beatyfikacji papieża-Polaka. Metropolita poznański podkreślił, że właśnie kompetentny i wiarygodny głos Jana Pawła II w cudowny sposób uosabiał posługę nauczania katedry św. Piotra.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zauważył także, że do istoty posługi każdego Papieża należy wyrażanie dawnej prawdy nowym językiem, patrząc na nią z perspektywy tysiącleci. „Obrona prawdy i rozumu to nadzwyczajny wkład papieża Benedykta XVI, który łączy w sobie w przedziwny sposób dwie katedry, uniwersytecką i Piotrową” – mówił do profesorów i wykładowców uniwersyteckich abp Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki jest Wielkim Kanclerzem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama