Reklama

Ponad 1000 ofiar w Libii

Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini powiedział w środę w parlamencie w Rzymie, że sytuacja w Libii jest "bardzo poważna". Wcześniej, w innym wystąpieniu, mówił o ponad 1000 zabitych i utracie przez rząd w Trypolisie kontroli nad Cyrenajką.

Reklama

Przedstawiając w Izbie Deputowanych informację na temat kryzysu libijskiego szef włoskiej dyplomacji oświadczył: "Stoimy w obliczu poważnej, bardzo poważnej sytuacji, której tragicznym bilansem będzie rozlew krwi".

Sytuację "uczyniły jeszcze poważniejszą zamiary wyrażone wczoraj przez (Muammara) Kadafiego, w tym wola zaatakowania własnego narodu" - ocenił Frattini odnosząc się do wtorkowego przemówienia przywódcy Libii, który zapowiedział walkę "do ostatniej kropli krwi". To w opinii szefa włoskiego MSZ "stwarza sytuację wojny domowej między obszarami i prowincjami, gdzie są grupy walczące z bandami i szwadronami śmierci, dokonującymi ataków".

"Tą analizą podzieliłem się z wieloma europejskimi i nieeuropejskimi rządami" - dodał.

Minister Frattini ostrzegł we włoskim parlamencie, że imigracja z Libii, którą udało się zatrzymać w ostatnich latach, "może odnowić się, jeśli wojna domowa doprowadzi do upadku systemu" w tym kraju.

"Nie tylko same Włochy, ale cała Europa musi przygotować się na przybycie w najbliższej przyszłości mas imigrantów z Afryki Północnej" - oznajmił szef MSZ. Wyjaśnił, że w Libii mieszkają ponad 2 miliony cudzoziemców, pochodzących z innych części Afryki, między innymi subsaharyjskiej.

"Oczywiste wydaje się, że utrata pracy, sytuacja kryzysowa, zagrożenie dla osobistego bezpieczeństwa mogą prowadzić do szukania ratunku gdzie indziej" - oświadczył Frattini. I wyjaśnił: "Z tych ponad 2 milionów ludzi na pewno większość nie wyruszy w kierunku Europy, ale jeśli tylko 10-15 procent uda się na północ, będzie to 200-300 tysięcy ludzi, których jedyną nadzieją będzie dotarcie do portów UE".

Frattini wyraził też zaniepokojenie groźbą zwycięstwa radykalnego islamu w Cyrenajce, czyli północno-wschodniej Libii, i możliwością powstania tam emiratu, "zaledwie kilkaset kilometrów od Unii Europejskiej".

Odnosząc się do wtorkowego wystąpienia Kadafiego, zarzucającego Włochom zbrojenie manifestantów, minister oświadczył: "Wysłuchaliśmy w telewizji oskarżeń pełnych antywłoskiej retoryki, których nie spodziewaliśmy się więcej usłyszeć, okraszonych fałszywymi stwierdzeniami o włoskich pociskach". "To stwierdzenia fałszywe od pierwszego do ostatniego słowa" - mówił Frattini kategorycznie zaprzeczając by Włosi uzbroili manifestantów.

Minister poinformował, że do Bengazi poleciał samolot lotnictwa wojskowego z personelem, by uczestniczyć w operacji repatriacji Włochów. Ponadto w kierunku libijskich wybrzeży płyną dwa włoskie statki.

Nawiązując do wtorkowej rozmowy premiera Silvio Berlusconiego z Kadafim minister Frattini wyjaśnił, że to amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton prosiła o podjęcie próby interwencji u przywódcy Libii. Opowiadał się za tym również sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Frattini poinformował, że Berlusconi zaapelował do Kadafiego o natychmiastowe położenie kresu przemocy.

W środę rano szef włoskiego MSZ był gościem rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego. Mówił tam, że jest "bardzo prawdopodobne", że w Libii zginęło w ostatnich dniach podczas manifestacji ponad 1000 "niewinnych osób". Oświadczył, że rząd Włoch wraz z UE i ONZ apelują o natychmiastowe przerwanie "strasznego rozlewu krwi" w Libii, który "zapowiada i kontynuuje" przywódca tego kraju. Ogłosił również, że rząd w Trypolisie stracił już kontrolę nad Cyrenajką.

"Starcia i przemoc trwają w całym kraju" - podkreślił minister Frattini.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama