Szwajcaria, która do tej pory ostrożnie reagowała na rosyjską inwazję na Ukrainę, przyjęła w poniedziałek, decyzją Rady Federalnej, pakiet poważnych sankcji wobec Rosji. Oprócz przyjęcia sankcji finansowych wobec prezydenta Władimira Putina, szefa dyplomacji Sergieja Ławrowa i premiera Michaiła Miszustina, nałożono m.in. zakaz wjazdu wobec pięciu oligarchów.
W związku z postępującą interwencją wojskową Rosji na Ukrainie, Rada Federalna podjęła w poniedziałek decyzję o przyjęciu sankcji UE z 23 i 25 lutego wobec Rosji, w tym sankcji finansowych.
Jak podkreślił prezydent federalny Ignazio Cassis, nałożone sankcje nie wpłyną w interpretacji Dyrekcji Prawa Międzynarodowego na zachowanie neutralności Szwajcarii.
"Gra ramię w ramię z agresorem nie jest neutralnością" - uzasadnił sankcje wobec Rosji Cassis. "Rosyjski atak na Ukrainę to atak na suwerenność, wolność, demokrację i ludność cywilną. Jest to niedopuszczalne w prawie międzynarodowym, politycznie i moralnie".
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
Dlatego Rada Federalna podjęła w poniedziałek decyzję o pełnym przyjęciu sankcji UE. Szwajcaria ze skutkiem natychmiastowym wdraża sankcje finansowe, nałożone przez UE na prezydenta Putina, premiera Miszustina i ministra spraw zagranicznych Ławrowa, "zamrażając" ich aktywa.
Rada Federalna wydała także zakazy wjazdu do Szwajcarii dla pięciu oligarchów z bliskiego kręgu Władimira Putina. "Ze względu na ochronę prywatności, nazwiska zainteresowanych osób nie będą podane do publicznej wiadomości" - podkreśliła minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter. Rada Federalna zadecydowała także o częściowym zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych dla Rosjan z 2009 roku.
"Rosja nie jest najważniejszym centrum finansowym Szwajcarii, a rosyjskie inwestycje w Szwajcarii stanowią niespełna jeden procent" - wyjaśnił minister finansów Ueli Maurer. Dodał, że banki narodowe Rosji i Szwajcarii "nie utrzymują relacji biznesowych".
Szwajcaria zapowiedziała ponadto poparcie decyzji o wyłączeniu Rosji z systemu bankowego SWIFT.
Szwajcarska przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta dla wszystkich lotów z Rosji oraz dla wszystkich lotów samolotów zarejestrowanych w Rosji od poniedziałku od godz. 15, z wyłączeniem lotów w celach humanitarnych, medycznych lub dyplomatycznych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.