Już po raz 17. zebrała się w Watykanie na dorocznym zgromadzeniu plenarnym w dniach 24-26 lutego Papieska Akademia „Pro Vita”, utworzona przez Jana Pawła II w 1994 r.
Pierwszy dzień obrad poświęcono aktualnej działalności tej instytucji, która zajmuje się promocją i obroną życia. Prace podjęte w ostatnim roku oraz plany na przyszłość przedstawił hiszpański biskup Ignacio Carrasco de Paula, mianowany 30 czerwca 2010 r., jej prezesem. Wcześniej był on kanclerzem tej Papieskiej Akademii. Jutro w ramach zgromadzenia plenarnego odbędą się warsztaty dostępne również dla osób z zewnątrz.
Na warsztatach zostaną podjęte dwa tematy, które przedstawią międzynarodowi specjaliści, także spoza Papieskiej Akademii „Pro Vita”. Pierwszy temat dotyczy publicznych i prywatnych banków krwi z pępowiny. Czerpie się z niej komórki macierzyste, stosowane w medycznie i nie budzące zastrzeżeń moralnych, jakie wywołują tego typu komórki pochodzące z ludzkich embrionów.
Zostaną przedstawione kwestie medyczne związane z przechowywaniem krwi z pępowiny oraz normy europejskiego prawodawstwa dotyczące takich banków. Drugie warsztaty będą poświęcone tzw. syndromowi poaborcyjnemu, czyli psychicznym i duchowym urazom występującym po przerwaniu ciąży u rodziców poczętego dziecka i u innych mających w tym udział osób. Obok aspektów teoretycznych będzie można się zapoznać z praktycznymi doświadczeniami pomocy takim ludziom, nie tylko psychiatrycznej, ale także religijnej – szczególnie ze Stanów Zjednoczonych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.