Ambasadorowie państw UE przyjęli nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę - przekazało PAP w środę źródło unijne.
W ramach nowych retorsji trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie. Sankcje obejmą ponadto zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
Według źródeł PAP sankcje powinny zostać formalnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE jeszcze w środę.
W nowym pakiecie nie ma jednak kolejnych rosyjskich banków, które miałyby zostać odłączone od systemu SWIFT, mimo że wcześniej o takiej możliwości mówili przedstawiciele instytucji unijnych. Pragnący zachować anonimowość unijni urzędnicy wskazywali w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli, że część rosyjskich banków nie została objęta sankcją wykluczenia z systemu SWIFT z uwagi na to, że odpowiadają za realizację transakcji dotyczących dostaw energii do UE. Chodziło m.in. o Sbierbank i Gazprombank.
Nowy pakiet zostanie omówiony na szczycie UE, który rozpocznie się w czwartek w podparyskim Wersalu.
2 marca w Unii Europejskiej weszły w życie sankcje wykluczające z systemu SWIFT niektóre rosyjskie banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB. UE postanowiła też zakazać inwestowania, udziału lub innego wkładu w przyszłe projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.
Zakaz dotyczy ponadto "sprzedawania, dostarczania, przekazywania lub eksportowania banknotów denominowanych w euro do Rosji lub jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, w tym rządu i Centralnego Banku Rosji, lub do użytku w Rosji".
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.