Benedykt XVI przyjął w poniedziałek na audiencji w Watykanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, z którym rozmawiał m.in. o sytuacji na Białorusi i wydarzeniach w Afryce Północnej. Buzek ponowił zaproszenie dla papieża, by odwiedził PE.
Polska Agencja Prasowa podała, że po audiencji szef PE przeprowadził rozmowę z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone, był też przy grobie Jana Pawła II.
Buzek powiedział dziennikarzom, że zaproszenie dla Benedykta XVI do PE jest zawsze aktualne i przypomniał, że wystosował je już jego poprzednik Hans-Gert Poettering. Szef PE wyjaśnił, że nie ustalono jeszcze daty ewentualnej wizyty papieża, ale podkreślił, że byłaby ona "bardzo ważna".
Buzek poinformował, że będzie 1 maja w Watykanie na uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II.
A tak przebieg audiencji skomentowało Radio Watykańskie:
"W czasie wielorakich kryzysów i niepokojów, które dziś przeżywamy, warto odwoływać się do wiary chrześcijańskiej wyznawanej przez miliony Europejczyków. W tym sensie spotkanie z Benedyktem XVI, człowiekiem wielkiej wiary i mądrości, było bardzo pouczające i wzruszające – powiedział Jerzy Buzek po dzisiejszej wizycie w Watykanie. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zapowiedział, że przyjedzie tu ponownie w maju, na beatyfikację Jana Pawła II. W rozmowie z Benedyktem XVI przypomniał wizytę jego poprzednika w Brukseli, zaznaczając, że i dziś papieski głos powinien zabrzmieć w parlamencie. Zaproszenie Papież otrzymał już przed trzema laty i jest ono wciąż aktualne – zaznaczył. Jego wizyta pomogłaby w podjęciu na forum unijnym takich kwestii, jak znaczenie chrześcijańskiej tożsamości kontynentu oraz poszanowanie wolności religijnej – powiedział Jerzy Buzek.
„To była ważna wizyta – ocenił przewodniczący PE, wskazując na kontekst przeżywanego przez Europę kryzysu i niepokojów. – Warto wspomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach i odnieść się do głębokiej wiary, którą podzielają setki milionów Europejczyków. Tutaj w Stolicy Apostolskiej czuje się tę wielką siłę oddziaływania chrześcijaństwa. Dlatego, jak sądzę, ważna byłaby wizyta Benedykta XVI w Parlamencie Europejskim, żeby właśnie o tych sprawach mówić. Rozmawialiśmy o sytuacji chrześcijan w różnych częściach świata, szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Jak wiadomo Parlament Europejski wypowiadał się kilkakrotnie prześladowanych chrześcijan. Rozmawialiśmy także o procesach demokratyzacyjnych, w tym wspomniałem o sytuacji na Białorusi. Tu także działanie Kościołów byłoby istotne, bo na Białorusi mamy do czynienia z wielkim przesileniem, gdy chodzi o przyszłość tego kraju, jego społeczeństwo obywatelskie, demokratyzację”.
Jak informuje komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Jerzy Buzek spotkał się również z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz szefem watykańskiej dyplomacji abp. Dominique'iem Mambertim. Wszystkie rozmowy odbyły się w serdecznej atmosferze i doprowadziły do wartościowej wymiany opinii na temat relacji między Kościołem katolickim a Parlamentem Europejskim i innymi instytucjami unijnymi".
Co najmniej 13 osób zginęło, a 73 zostały ranne w wyniku działań policji wobec demontrantów.
Główny cel reżimu jest jasny: ograniczyć wszelkie formy swobody wypowiedzi.
Spędzili oni na stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac) 192 dni.
Dom dla chrześcijan, ale życie w nim codzienne staje się trudniejsze i niepewne.
Papież Franciszek mówił wcześniej, że oboje kandydaci są przeciwko życiu.
"Brawo, feldmarszałku" - napisała caryca Katarzyna II w liście gratulacyjnym.