Oddaj władzę, Kadafi!

Stany Zjednoczone będą wywierać polityczną i finansową presję na przywódcę Libii Muammara Kadafiego dopóki nie odda on władzy. Jeśli tego nie zrobi, w Libii może dojść do prawdziwej katastrofy humanitarnej - oceniła we wtorek amerykańska ambasador przy ONZ.

W programie "Good Morning America" w telewizji ABC Susan Rice powiedziała, że mieszkańcy Libii "muszą mieć możliwość określenia swojej przyszłości w pokojowy i demokratyczny sposób".

Według Rice, jest za wcześnie, by mówić o dostarczaniu pomocy finansowej rebeliantom walczącym z będącym u władzy od 42 lat Kadafim. Najpierw powstać musi "zjednoczona opozycja".

Zdaniem amerykańskiej ambasador przy ONZ, jedną z opcji dla Kadafiego jest wygnanie. W podobnym tonie wypowiedział się w poniedziałek rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Rice podkreśliła jednocześnie, że libijski przywódca będzie musiał stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Dodała, że najwyższy czas, by Kadafi "zszedł ze sceny", nazywając go przeszkodą przed osiągnięciem pokoju i stabilności w Libii.

"Należałoby zastanowić się nad tym, jaki (Kadafi) ma kontakt z rzeczywistością" - oświadczyła Rice.

W poniedziałek Stany Zjednoczone zaczęły przemieszczać swoje okręty wojenne i samoloty bliżej Libii. Mogą one posłużyć w akcjach humanitarnych i ratowniczych.

Wcześniej USA poinformowały, że odcięły przywódcy Libii i jego rodzinie dostęp do libijskich aktywów majątkowych w łącznej kwocie około 30 mld dolarów.

W następstwie upadku reżimów w Tunezji i Egipcie, w Libii trwa od połowy lutego krwawa rewolta przeciwko władzy Kadafiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  wiecej »