Od wczoraj Argentyna po raz pierwszy cieszy się znów swym tradycyjnym czterodniowym karnawałem, którego przed 35 laty zakazała "ze względów bezpieczeństwa" dyktatura wojskowa (1976-1983).
Ulicami stolicy, Buenos Aires, i ponad 60 innych miast ruszyły bajecznie kolorowe grupy taneczne zwane tu "murgas". Reprezentują poszczególne dzielnice. W kierunku miejscowości turystycznych ciągną nieprzerwane kolumny samochodów.
200 tys. turystów, korzystając z czterodniowego weekendu, przybyło do stolicy przywróconego argentyńskiego karnawału, na którą wybrano miejscowość Gualeguaychu, leżącą o 270 km od Buenos Aires, na granicy z Urugwajem. Stała się ona "stolicą rozrywki" w Argentynie.
Zjechały tam "murgas" taneczne z całego kraju. Podobnie, jak szkoły samby na słynnym sambodromie w Rio de Janeiro, prezentują swe umiejętności i temperament na szerokiej "bieżni tanecznej" przygotowanej w Gualeguaychu.
Karnawał taneczny powrócił na mocy listopadowej decyzji rządu prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner. Argentyńska junta wojskowa zakazała jego organizowania od razu w pierwszym roku swych rządów, ponieważ uznała go za przykrywkę dla "działalności wywrotowej".
Wojskowy prezydent, gen. Jorge Videla, odbywa obecnie karę więzienia. Został skazany m.in. za kradzież dzieci zamordowanych więźniów politycznych. Niemowlęta odbierano uwięzionym matkom po porodzie, a przed wykonaniem wyroku, i oddawano na wychowanie, przeważnie bezdzietnym rodzinom oficerów.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.