20 plansz pokazujących działalność naukową i życie prywatne Marii Skłodowskiej-Curie można oglądać w Europejskiej Organizacji Badań Jadrowych CERN w Genewie. Otwarta we wtorek wystawa "Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie" będzie dostępna do 24 marca.
Wystawa, którą wspólnie otworzyli dyrektor generalny CERN Rolf Hauer i wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Banach ma upamiętnić setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla z chemii. Jest też jednym z elementów obchodów dwudziestolecia członkowstwa Polski w CERN.
"Plansze pokazują poszczególne etapy w życiu zawodowym i prywatnym Skłodowskiej-Curie: dzieciństwo i młodość w Polsce, studia w Paryżu, życie prywatne z Piotrem, a także Marię jako matkę. Wystawa pokazuje też jej kontakty ze światem naukowym, moment odkrycia polonu i radu i konsekwencje tego odkrycia" - powiedziała PAP dyrektor warszawskiego Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i współautorka wystawy Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.
Twórcy wystawy położyli również nacisk na kontakty i związki uczonej z Polską. Dlatego na planszach znalazły się informacje o jej wielokrotnych powrotach do Polski: zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Pokazano m.in. moment stworzenia pierwszej pracowni radiologicznej w 1913 roku, a potem to wszystko co służyło budowie i wyposażeniu Instytutu Radowego w Warszawie.
"Ostatnia z plansz pokazuje paryski Panteon i to w jaki sposób została uhonorowana. To jedyna osoba nieurodzona we Francji i pierwsza kobieta, która spoczęła tam w uznaniu za zasługi naukowe" - przypomina Sobieszczak-Marciniak.
Wystawę "Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie" przetłumaczono już na kilka języków. Poza angielskim, powstały już wersja francuska i niemiecka. W przygotowaniu są również: portugalska i hiszpańska.
"Polskie placówki dyplomatyczne w różnych miejscach na świecie bardzo się nią zainteresowały" - wyjaśnia PAP współautorka wystawy. Tę, otwartą w CERN, zorganizowano pod auspicjami stałego przedstawiciela Polski w biurze ONZ w Genewie, ambasadora Remigiusza Henczela.
Europejska Organizacji Badań Jądrowych CERN jest międzyrządową, naukową organizacją krajów europejskich. Prowadzi badania podstawowych składników materii, z której składa się Wszechświat. Podstawowym narzędziem badawczym jest LHC - największy, zbudowany dotychczas przez człowieka akcelerator cząstek. Pozwala on tworzyć i badać materię, która wypełniała Wszechświat, gdy jego wiek wynosił zaledwie drobny ułamek sekundy.
Ośrodek powstał w 1954, obecnie do CERN należy 20 państw. Zatrudnia około 2250 fizyków, inżynierów, techników i specjalistów innych dziedzin. Polska status państwa-obserwatora w CERN uzyskała w 1964 r. Pełnoprawnym członkiem organizacji jest od 1991 roku; zatrudnionych na etatach w CERN-ie jest 58 Polaków.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.